GeriEkonomi Kısa vadeli düzeltmeye karşın orta vadeli çıkış trendi gücünü koruyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa vadeli düzeltmeye karşın orta vadeli çıkış trendi gücünü koruyor

Kısa vadeli göstergeler 12.438'den sonra başlayan kar satışlarıyla aşırı satış bölgesine yaklaşırken endeksteki kaybın küçük olması orta vadede çıkışın devam edeceğini gösteriyor.

Haftanın son günü yaşanan küçük kayıp ile 11 bin 850'de bulunan 5 günlük basit hareketli ortalamasının altında kapanış yapan endekste kısa vadeli teknik indikatörler üç gündür süren kar satışları ile aşırı satış bölgesine yaklaşmaya başladı.

Teknik göstergelerdeki bu gerilemeye karaşın, endeksin kısa dönemdeki zirvesi ile son kapanışı arasındaki farkın az olması, alıcıların destek noktalarında güçlü olduğunu, başka bir ifadeyle kısa vadedeki bu düzeltmeye rağmen orta vadeli yükseliş trendinin gücünü koruduğunu gösteriyor.

Salı günü aşırı alım bölgesinde 5 günlük ortalamasını aşağı doğru keserek satış sinyali veren stochastic 49'a gerileyerek aşırı satış bölgesine yaklaşmaya devam ediyor. MACD çıkışını sürdürüyor. Kısa vadeli zirvenin ardından stochastic'te olduğu gibi CCI ve RSI'daki düşüş de devam ediyor.

Bu göstergelerin hala yüksek rakamlarda olması kısa vadeli bir tepki çıkışı olsa da düzeltmenin veya yatay seyrin biraz daha devam etmesi gerektiğini gösteriyor. Orta vadeli MACD'nin de al sinyalini korumasına rağmen bulunduğu seviye ile orta vadeli trendin de bir düzeltme ile yoluna devam edeceğini gösteriyor.

Endeksin pazartesi günü için destek noktaları 11 bin 560'daki kanalın talep çizgisi ile 11 bin 500'de bulunan son çıkışın yüzde 38.2 fibonacci düzeltme hedefi. Son üç işlem gününde alıcıların güçlü olduğu görülen bu desteklerin kırılması durumunda pazartesi için 10 bin 541'de bulunan desteğe doğru sert satışlarla geri çekilme yaşanabilir.

Pazartesi günü için direnç noktaları ise 11 bin 889 ve 12 bin 559'daki orta vadeli direnç. Endeksin, bu iki nokta arasında 12 bin 223'te 500 günlük basit hareketli ortalamasının oluşturduğu ara direnci mevcut. (tradecnet.com)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle