Kısa pantolon yerine takım elbiseyle büyüdü, sloganı ‘yatırıma devam’ oldu

Nilgün KARATAŞ
24.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ulusoy Ailesi’nde holdingin 3’e bölünmesinden sonra kendi holdinginin başına geçen Alican Ulusoy, kriz dönemi olmasına karşın yeni yatırımlar ve büyüme konusunda oldukça iddialı.

30’lu yaşlarının başında holding başkanı olan Ulusoy, lojistik sektöründeki iddiasını başka alanlara da taşımak istiyor. Daha holdingin ilk yılında Belçikalı lojistik devi Ziegler ile ortaklık kuran Alican Ulusoy’un, geçen ay atık ayrıştırma ve geri dönüşümle ilgili bir şirket kurması, bu iddiasının ilk işaretleri olarak alınabilir. ‘İyi bir ekip kurmak’ ve ‘sağlam adımlar atmak’, ‘ülkesini seven, köklü bir ailenin mensubu olarak Türkiye’ye yatırım yapmak’ gibi çok sık vurgu yaptığı ilkeleriyle Ulusoy Yatırım Holding’i büyütme planları yapan Alican Ulusoy, daha ilk yılında yüzde 20 büyüme hedefini geçtiğini anlattı. 12 yaşındayken kaybettiği babası Cemal Ulusoy’la daha küçük yaşta iş yerine gittiği için, “27 yıldır çalışıyorum” diyen Alican Ulusoy, akranları kısa pantolonla dolaşırken, takım elbise giymesiyle biliniyor. Babasının ofis eşyalarını kullanan ve yeni bir şirketin patronu olmaktan çok, işi babasından devralmış genç bir işadamı mantığıyla hareket eden Alican Ulusoy, amcaları Saffet ve Yılmaz Ulusoy’dan ayrıldıktan sonra iş hayatında neler yaptığına, neler hedeflediğine ilişkin sorularımızı yanıtladı.
Koyduğumuz hedefe ulaştık
* Ocak sonunda basın karşısına ilk çıktığınızda yüzde 20’lik büyüme hedeflediğinizden söz etmiştiniz. Üzerinden henüz yıl geçmedi ama hedefin neresindesiniz?
-  Koyduğumuz hedeflere ulaştık, “Yüzde 20 büyüyeceğiz demiştik” gerek istihdam gerek yatırım olarak bunu başardık. Hatta yatırımda hedeflerimizin üzerine çıktık. Lojistiğin haricinde diğer sektörlerde de yatırıma girmeyi planladığımızı açıklamıştık. Birçok sektörde araştırmalarımız ve niyetimiz devam ediyor.
* Ekonomi küçülürken yüzde 20 gibi iddialı bir hedef nasıl koyabildiniz? Elinizi bu kadar güçlü kılan neydi?
-  Ulusoy çok güçlü bir marka, markamıza çok güveniyoruz. Paylaşım sürecinden sonra çok profesyonel bir yapı oluşturduk. Hedeflerimizin çok yüksek olduğunu düşünmüyorum. İnancım hedeflerimizi de aşacağımız yönünde. Biz bu krize çok sağlam bir finansman yapısıyla girdik, herhangi bir borcumuz, kredimiz yoktu.
Yatırıma devam edeceğiz
*  Başından beri yeni yatırımlar konusunda çok iştahlı görünüyorsunuz. Kriz ortamı bu konudaki iştahınızı azaltmıyor mu?
-  Biz yatırımcı kimliği olan, ülkesine, memleketine hizmet etmeyi seven kişiler olarak yatırıma devam edeceğiz. Ulusoy Yatırım Holding olarak, Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz, yatırımlarımızı da o doğrultuda devam ettireceğiz, sağlam adımlarla ilerleyeceğiz.
*  Büyüme gördüğünüz her işe girecek misiniz?
-  Her gördüğümüz her aklımıza yatan işe girmek istemiyoruz. Çok teklif geliyor. Hem sektöre hem sektör dışına yatırım yapmaya istekli olduğumuzu bilen birçok kişi ve firmadan teklif geliyor. Biraz ince eleyip sık dokuyoruz. Çünkü hedeflerimiz çok büyük. Bizim için öncelik sağlam ve sürdürülebilir bir büyümeyi yakalamak.

TÜSİAD’da aktif olmak isterim

*  Liderlik vasfınızı başka alanlarda da göstermek ister misiniz? Bir dernek olabilir, bir kulüp, belki de siyaset...
-  Fenerbahçeliyim, takımımı da çok seviyorum ama hiçbir zaman yönetimine gireyim, başkan olayım diye aklımdan geçirmedim. Bir parti mensubu olayım diye düşüncem de olmadı. Ama Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nde (TÜSİAD) daha aktif olmayı isterim.
*  TÜSİAD yönetimini nasıl buluyorsunuz? - Çok kıymetli, çok tecrübeli büyüklerimiz var. Geçmişte de, şimdi de TÜSİAD’ın yönetimini hep başarılı bulmuşumdur, o nedenle görev almak istiyorum.

Ziegler’le Ortadoğu ve Asya’ya yöneldik

*  Yurtdışına yönelik çalışmalarınız nasıl gidiyor?
-  Ağırlıklı olarak Avrupa ile çalışıyorduk, fakat yabancı ortağımızla ve yeni oluşturduğumuz yapıyla Ortadoğu ve Asya ülkeleri ile de çalışmaya başladık.
*  Çok ortaklı bir yapıdan gelmiş, bunun olumsuzluklarını yaşamış biri olarak, ortaklıklara nasıl bu kadar açıksınız? Başka işlerde, başka ortaklıklar da yapar mısınız?
-  Bizim adımızdan da anlaşıldığı gibi uluslararası, ortaklıklara
çok sıcak bakıyorum. Yatırım yapmaya niyetimiz var. Hem kendi şirketimiz de hem de Ziegler’le ortak olduğumuz şirkette büyürken, yeni bir ortaklık yapar mıyız? Planı, projeksiyonu bize uygunsa tabi ki olur. Sermaye yapımız kuvvetli, yatırıma niyetliyiz.

Ayrılık değil paylaşım oldu

ULUSOY Holding’teki bölünme önümüzdeki ay bir yılını dolduracak olsa da Alican Ulusoy sık sık ‘Neden ayrıldınız’ sorusu ile karşılaşıyor. Bu soruyu yanıt verirken önce bir düzeltme yapıyor. “Bu bir ayrılık değil, paylaşım” diyen Ulusoy, o sürecin öyle küskünlüklerle, dargınlıklarla geçmediğini, amcalarına “Sizin uygun gördüğünüz adil bir paylaşıma varım” dediğini aktarıyor ve “3 aile de bu ülkeye yatırım yapmaya devam edecek, 3 koldan büyüyeceğiz, aile birbirine rakip oldu diye bakmıyoruz, ülke için faydalı iştir” yorumunu yapıyor.

Ziegler’le yeni pazarlarda tek ortağız

*  Ortağınız, kriz döneminde bir Türk ortak bulmaktan memnun mu?
-  Ziegler tüm dünyada ticaret yapan bir şirket. İlk resmi ortaklığını bizimle yaptı. Bugüne kadar bir ülkeye girmek istediği zaman gidip o ülkenin önde gelen şirketlerinden satın almalar yoluyla büyümüş. Rakamlar da umduklarından çok iyi. Dünyada bir kriz yaşanıyor ve bunun sıkıntılarını herkes hissediyorken, böyle bir ortaklık yaptıkları için çok memnunlar. Öyle söylüyorlar.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı