GeriEkonomi Kısa Kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa Kısa...

Turkcell Bulgaristan'da GSM ihalesine giriyor

TURKCELL, Bulgaristan'daki GSM lisans ihalesine Sonera Holding-Turkcell ortak girişimi Fintur Holding'in katıldığını bildirdi. Turkcell'den Borsa'ya gönderilen açıklamada, Bulgaristan'daki GSM lisans ihalesine şirketin doğrudan katılmadığı vurgulandı.

Dünya ekonomisi 2001'de yavaşlayacak

DÜNYA ekonomisindeki büyümenin 2001'de yavaşlayacağı bildirildi. The Economist Ekonomik İstihbarat Birimi'nin (EIU) raporuna göre bu yıl için 4.2 ile 1984 yılından bu yana kaydedilen en hızlı artış olduğu belirlenen büyümenin, gelecek yıl yüzde 3.4'e gerilemesi beklenmekle birlikte, 2001 yılı için dünya ekonomisinin sağlığını koruyacağı ve önemli krizler yaşanmayacağı tahmin ediliyor. EIU'nun raporunda, gelecek yıl dünya ekonomisin için en büyük tehlikenin ABD ekonomisindeki yavaşlamanın kontrolden çıkması olacağı belirtiliyor.

Telefon faturaları internetten ödenecek

TÜRK Telekom, telefon faturalarını internetten ödeme hizmeti başlattı. Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Ankara, İstanbul, İzmir, Afyon, Antalya, Kocaeli, Yalova, Bursa, Konya, Gaziantep, Kilis ve İçel illerindeki aboneler, son aya ait fatularını web ortamında ödeyebilecekler. Adana da yakın tarihte hizmete dahil edilecek. Böylece toplam abonenin yüzde 54'ü olan 9 milyon 985 bin 349 abone, fatura bilgilerinin ‘fatura.telekom.gov.tr’ adresinden öğrenerek, borçlarını internet ortamından müşterisi bulundukları bankaların kredi kartı hesapları aracılığıyla veya cari hesaplarından ödeme olanağına kavuşacak.

Sabancı İran'da fabrika alıyor

KORDSA Sabancı Dupont Endüstriyel İplik ve Kord Bezi Yönetim Kurulu, İran'da kord bezi üretimiyle ilgili olarak kurulu Aliaf Sanatı şirketinin yüzde 60'ını satın almaya hazırlanıyor. Şirket, bu hisselerin alınması ve konuyla ilgili olarak işlemlerin yürütülmesi için Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür'e yetki verilmesini kararlaştırdı. Kordsa tarafından İMKB'ye gönderilen açıklamaya göre, şirket Hossein Sarrami'den 50.4 milyar İran Riyali karşılığında alınacak.

Transtürk Holding'e Kentbank'tan haciz

YURTDIŞINDA kaçan Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk'ün eşi Orhan Aslıtürk'ün trilyonluk naylon fatura yolsuzluğuna adı karışan GS Kulübü Başkanı Faruk Süren bu kez haciz kıskacına girdi. Kentbank 150 bin dolar bedelli 2 senedi protesto olan Transtürk Holding ile patronu Süren hakkında ihtiyati haciz kararı aldırdı. İstanbul 8. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuran Kentbank avukatları borçlulardan Plastaş Plastik Sanayii ve Ticaret A.Ş. tarafından verilen toplam 150 bin dolarlık iki senede Transtürk Holding ve Makine Takım Endüstrisi ile patron Faruk Süren'in kefil olduklarını belirttiler. Kentbank avukatları 102 milyar lirayı aşan senet bedelinin borçlulardan tahsili için ihtiyati haciz isteminde bulundular. Mahkeme istem doğrultusunda Süren ile şirketlerinin menkul, gayrimenkul ve üçüncü kişilerdeki alacakları için ihtiyati haciz kararı aldı.

Airbus A400M için TP400 motoru seçti

AIRBUS Military (AMC), yeni askeri ulaştırma uçağı için, Tusaş Motor Sanayii A.Ş.'nin de katılacağı Avrupa konsorsiyumunun motoru olan TP400'ü seçtiğini açıkladı. TAI'den yapılan açıklamaya göre Rolls Royce ve Turboprop International'dan iki ayrı motor teklifi alan AMC, Rolce Royce, Snecma Mtoreurs, MTU Aero Engines, Fiataviao, Industria de Turboprobulsores ve Techspace Aero firmalarının çalışmalarının bir sonucu olan TP400'ü seçti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle