GeriEkonomi Kısa kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

Türkiye turizm rekoru kırdı

Türkiye'ye gelen turist sayısında yaz aylarında başlayan yüksek oranlı artışlar sonbahar aylarında da devam etti ve Kasım'da 589 bin turist ağırlandı. Ocak-Kasım döneminde gelen turist sayısı ise 10 milyona yaklaştı. Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'ye gelen turist sayısında, Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35.4 oranında artış yaşandı. Türkiye yıllık bazda şimdiye kadar en yüksek rakama 1998 yılında 9 milyon 381 turistle ulaşmıştı. Bu yılın ilk 11 ayında gelen 9 milyon 978 bin turistle tüm yılların rekoru kırıldı.

Irak, gıda karşılığı petrolü uzatıyor

Birleşmiş Milletler (BM) ile petrol satışı konusunda düştüğü anlaşmazlık nedeniyle ihracatını önceki hafta durduran Irak'ın, gıda karşılığı petrol anlaşmasının 6 aylık bir süre için uzatılmasını öngören anlaşmayı onayladığı bildirildi. Irak resmi haber ajansı INA'nın haberinde Dışişleri Bakanı Muhammed Said el Sahaf'ın Irak hükümetinin onayını BM'ye resmen ilettiği belirtildi.

Japonya'da kamu küçülüyor

Japonya'da Ocak ayında başlayacak geniş kapsamlı yeniden yapılandırma programı çerçevesinde, bürokraside, kamu kesiminde çalışanların sayısı 10 yılda yüzde 25 oranında azaltılacak. Japonya Başbakanı'nın özel danışmanı Masakatsu Okamoto'nun açıklamasına göre, bürokrasiyi küçültme planıyla, bu kurum, seçilmiş yetkililerin daha yakın kontrolüne sokulurken, merkezi bürokrasinin güçlerinin daha çok özel sektöre ve yerel yönetimlere devredilmesi hedefleniyor. Plan uyarınca, ilk aşamada, 6 Ocak'da bakanlıkların bir kısmı birleştirilerek, bir kısmı da hepten ortadan kaldırılarak, bakanlık sayısı yarıya indirilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle