Kısa kısa...

Hürriyet Haber
15.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

J.P. Morgan Chase 35 milyar dolara doğdu

ABD'nin üçüncü büyük bankası Chase Manhattan Corp., J.P. Morgan Bankası ile birleşti. Chase Manhattan, daha güçlü bir dünya bankası olmak için yapılan bu evlilik için J.P. Morgan'a tam 35 milyar dolar (23.4 katrilyon lira) ödedi. Birleşmeyle ortaya çıkan dev firmanın adı, J.P. Morgan Chase oldu. İki bankanın birleşmesiyle ilgili açıklama, birlikte bir basın toplantısı düzenleyen J.P. Morgan Yönetim Kurulu Başkanı Douglas A. Warner III ile, Chase Yönetim Kurulu Başkanı William B. Harrison Jr. tarafından yapıldı. ABD tarihindeki en pahalılarından biri olan Chase-J.P. Morgan birleşmesine, bankacılık ve ekonomi çevrelerinden değişik tepkiler geldi.

Trakya Cam Romanya’da ihaleye giriyor

BELÇİKALI düzcam grubu Glaverbel ile Şişecam'ın düzcam grubunda yer alan Trakya Cam Sanayi A.Ş. özelleştirme sürecinde bulunan Romanya'nın Gerom işletmesinin özelleştirme ihalesine ortaklaşa girme kararı aldı. Şişecam'dan yapılan yazılı açıklamada, Gerom'un özelleştirme sürecinde bulunduğu belirtilerek Romanya makamlarına sunulacak teklifin, yatırım ve mevcut operasyonların modernizasyonunu ve geliştirilmesi yönünde bir iş planını içerdiği bildirildi. Açıklamada, yüzde 51 hissesi devlete ait olan Gerom'un Romanya'da cam üretimi konusunda odaklanmış bir kuruluş olduğu kaydedildi.

Nuh Çimento İspanya’da ortaklık kurdu

Nuh Çimento İspanyol çimento şirketi Cementos Esfera'nın yüzde 10'unu satın aldı. Nuh Çimento geçen hafta imzalanıp, dün açıklanan anlaşmaya göre İspanya'nın Tarragona şehrinde bulunan ve sermayesi 400 milyon peseta olan şirketin 40 milyon pesetalık kısmını aldı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı