GeriEkonomi Kısa kısa...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

HSBC Bank'tan liraya libor uygulaması

HSBC Bank Türkiye, Türk lirasında libor uygulaması başlatıyor. HSBC Bank Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, Türk finansal piyasalarında sınırlı olan enstrüman sayısını artırmak amacıyla 1 Ağustos tarihinden itibaren para piyasalarında geçerli olan oranlar baz alınarak ‘‘faiz fiksingi’’ yapılacak. Finansal piyasaların gelişmesi ve derinleşmesine yardımcı olacak olan ‘‘faiz fiksingi’’nin adı, ‘‘ISTIBOR’’ olarak belirlendi. HSBC Bank Türkiye'nin ‘‘hesaplayıcı ve yayınlayıcı’’ olarak belirlediği ve Türkiye'nin ‘‘LIBOR’’u olarak adlandırılan ‘‘ISTIBOR’’,mali piyasalarda yapılan kredi, mevduat, finansman bonosu ve tahvili, leasing ve faktoring gibi pekçok işleme referans teşkil edecek.Heriş günü saat 11.00'deki bankalarararası vadeli TL faizleri baz alınarak hesaplanacak olan ISTIBOR, saat 11.30'da çeşitli veri sağlayacılarının ekranlarında yayınlanacak.

Dışbank'tan güvenlik sistemleri şirketi

TÜRK Dış Ticaret Bankası, güvenlik sistemlerine yönelik bir şirket oluşturdu. Banka'nın İstanbul'da kurduğu şirkete ‘‘3 D Güvenlik Sistemleri ve Organizasyon Ticaret A.Ş.’’ adı verildi. Şirket, her türlü elektrik ve elektronik güvenlik sistemine ait teçhizatın alımını, satımını, ithalatını ve ihracatını yapacak, bu sistemler ilgili servis hizmetini verecek. Ayrıca şirket, her türlü data, alarm ve kontrol bina otomasyon sistemlerini kuracak. Şirketin 15 milyar liralık sermayesinde Dışbank 14 milyar 850 milyon liralık pay edindi. Kalan hisseler ise Kaan Cesur, Yılmaz Kavadar, Bahattin Gürbüz ile Hüseyin Faik Açıkalın arasında paylaşıldı. Şirkette Yönetim Kurulu Başkanlığına Kaan Cesur, Başkan Yardımcılığına Bahattin Gürbüz, üyeliklere de Yılmaz Kavadar ile Hüseyin Faik Açıkalın getirildi.

Osmanlı, ATM'leri Shell'de

OSMANLI Bankası, Shell Benzin İstasyonlarına ATM kurmaya hazırlanıyor. İlk aşamada İstanbul, İzmir ve Adana'da girecek hizmete girecek ATM'ler yakın dönemde Türkiye'deki tüm Shell istasyonlarına yayılacakb Yüzde 98 doluluk oranına sahip Osmanlı Bankası ATM'lerinden nakit çekme, havale virman ve hesap bakiyesi görüntüleme hizmetleri alınabiliyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle