GeriEkonomi Kısa, kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

Goldaş'ın kárı yüzde 241 arttı

TÜRKİYE'nin ilk ve tek halka açık mücevherat kuruluşu Goldaş, bu yılın ilk üç ayındaki net kárını, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 241 artırarak, 1 trilyon 248 milyar 697 milyon liraya çıkardı. Goldaş, geçen yılın ilk 3 ayında 365 milyar 914 milyon lira kar elde etmişti. Bu yılın ilk 3 ayında şirketin özsermayesi de yüzde 236 artışla 8 trilyon 672 milyar liraya yükseldi.

Halk Bankası 62 yaşında

HALK Bankası, 62'inci kuruluş yıldönümünü Mardin'de düzenlediği etkinliklerle kutluyor. Halk Bankası'ndan yapılan açıklamada, 62 yıldır sürdürdüğü doğru, dürüst ve ilkeli bankacılık anlayışı ile 1 milyonun üzerinde kredi müşterisine, 5 milyona yakın mevduat mudi sayısına ulaştığı belirtildi. Bankanın 1999 yılı sonu itibariyle ulaştığı veriler de şöyle sıralandı: Toplam bilanço büyüklüğü 8 katrilyon lira, toplam aktifleri 7.2 katrilyon lira, toplam mevduatı 5.6 katrilyon lira.

STFA'nın Libya atağı

STFA İnşaat ve Enerji grupları, Libya'da toplam 70 milyon dolarlık iki projeyi üstlendi. STFA'dan yapılan açıklamaya göre, İnşaat Grubu, Sirte şehrinde 2'inci Bölüm Altyapı Şebekesi ve Ev Bağlantıları Projesi için Organisation for Development of Administrative Centers (ODAC) ile STFA-AFENCO Ortak Girişimi olarak sözleşme imzaladı. Sirte şehrindeki projenin birinci bölümünü de yine aynı ortak girişim grubu gerçekleştiriyor. Yaklaşık bedeli 55 milyon dolar olan yeni proje, önümüzdeki Haziran ayında başlayacak ve iki yıl içinde tamamlanacak.

Çağlayan TOBB'a aday olmuyor

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) genel kurulunda başkan adayları arasında adı geçen Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, TOBB Başkanlığı'na aday olmayacağını açıkladı. Çağlayan, basın toplantısı düzenleyerek ‘‘Demokratik bir seçimin yapılamayacağı bu ortamda, (adayım) demek, fanteziden öte anlam taşımazdı, o nedenle bu seçimde TOBB Başkanlığına aday olmayacağım’’ dedi. TOBB'da hizmet değil, bir koltuk yarışına girileceği konusunda endişeleri bulunduğunu öne süren Çağlayan, ‘‘TOBB'un mevcut sistemiyle, delegenin serbest iradesiyle seçme ve seçilme hakkını kullanamadığı, delegenin yönetim kuruluna doğrudan oy veremediği, ayrıca delegenin hür iradesiyle (ben adayım) diyemediği bir ortamda demokratik bir yarışı maalesef mümkün görmüyorum’’ dedi.

Kimya devleri e-pazar kuruyor

DÜNYA kimya pazarının 12 devinin elektronik pazar kurmak için işbirliğine gittikleri açıklandı. BASF'ın dünkü açıklamasına göre, 11 ortak- ATOFINA, BASF, Bayer, BP Amoco, Dow, DuPont, Mitsui, Mitsubishi, Rhodia, Rohm and Haas, Sumitomo Chemical ve Van Waters and Rogers elektronik ticaret kurmak için ilke anlaşmasına vardı. İnternette sektörün liderliğini hedefleyen pazarın yaklaşık 400 milyar dolar olduğu, temmuz ayında kurulacağı ve yıl sonunda hizmet vermeye başlayacağı belirtildi. Diğer kimya kurumlarına da açık olduğu hatırlatılan kimyacıların elektronik pazarının işletmesi bağımsız olacak, kendi yönetim kurulu ve idarecileri olacak, 150 milyon dolarla sermaye ile start alacak.

Intel ile Mitsubishi işbirliği

INTEL ile Japon Mitsubishi Electric şirketi, kullanıcılarına Internet'e erişimi sağlayan gelecek nesil mobil telefonların çip setlerini ortaklaşa imal edecekler. Flaş hafıza çipleri ve mikroçipler içeren çip setleriyle, elektriktüketiminde büyük artışlar olmaksızın yüksek hızda veri aktarımı yapılabiliyor. Mitsubishi Electric şirketinin iletişim sisteminin grubu başkanı Michio Nakanishi'nin verdiği bilgiye göre, yeni çip setlerinin konulduğu Mitsubishi marka telefonlar Japonya'da 2002 yılında satışa sunulup, daha sonra Avrupa ve diğer bölgelere yayılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle