GeriEkonomi Kısa, kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

İş Bankası’nın sermayesi 558 trilyon

TÜRKİYE İş Bankası, ödenmiş sermayesini 72 trilyon 686 milyar lira bedelli, 206 trilyon 878 milyar lira bedelsiz artırarak 279 trilyon 399 milyar liradan, 558 trilyon 964 milyar liraya çıkardı. Bankadan yapılan açıklamada sermaye artırımı nedeniyle sadece C grubu hisse senedi verileceği belirtildi. Bankanın 1999 yılı kár paylarınınsa 29 Mart 2000 tarihinden itibaren dağıtılacağı, sermaye artırımı nedeniyle dağıtılacak C grubu hisse senetlerinin 26 Mayıs 2000 tarihine kadar İMKB'de ‘yeni’ olarak ayrı bir sırada işlem göreceği hatırlatıldı.

TL mevduatı yüzde 11 geriledi

BANKALARIN hızlı faiz indirimlerinin etkisiyle Türk Lirası mevduatlarda bu yılın ilk dört ayında reel anlamda önemli bir gerileme meydana geldi. Yurt içinde yerleşikler tarafından açılan TL mevduatlar, toptan eşya fiyatlarının yüzde 16.2 arttığı bu dönemde nominal olarak yalnızca yüzde 3.1 oranında bir artış gösterdi. Enflasyondan arındırıldığında mevduatta yüzde 11.3 oranında bir reel gerileme olduğu belirlendi. Ocak-Nisan döneminde TL mevduatların en büyük bölümünü oluşturan vadeli tasarruflar reel olarak yüzde 11.5 gerilerken, toplamdaki payı düşük olan vadesiz tasarruflar ise yüzde 10.6 arttı.

Fiba’nın internet şirketi

FİBA Holding, ‘‘Fiba Net’’ ismiyle internet şirketi kurdu. İstanbul merkezli olarak oluşturulan ‘‘Fiba Net İletişim Hizmetleri ve Teknolojik Yatırımlar A.Ş.’’, bilgisayar ve telekomünikasyon yoluyla her türlü bilginin ve verinin dağıtım ve iletişimini yapacak, gerekli iletişim sistemlerini kuracak.

Microsoft tarayıcısı hatasını kabullendi

DÜNYANIN en büyük yazılım şirketi Microsoft, internet tarıyıcısı Internet Explorer'da bir güvenlik hatası olduğunu kabul etti. Wall Street Journal gazetesi Microsoft, internet tarayıcısında elektronik ticaret sitelerinin online müşterilerini bulmak ve iş yapmak için kullandıkları hassas dosyaları korsanların çalmasına olanak veren bir hatanın varlığını kabul ettiğini yazdı. Wall Street Journal'ın haberine göre, sorunun en kısa zamanda çözüleceğine söz veren Microsoft'un üst düzey güvenlik yetkilisi Steve Cup, ‘‘Bu kesinlikle bir zayıflık’’ değerlendirmesini yaptı.

Turizmde Alman İngiliz evliliği

AVRUPA'nın en büyük tur operatörü Alman Preussag'ın, İngiliz firması Thomson Travel Group'u 2.73 milyar dolara satın alacağı bildirildi. Preussag'dan yapılan açıklamada, Thomson Travel'in yönetim kurulunun şirketin satışını kabul ettiği, anlaşmanın kesinlik kazanması için hissedarlar kurulunun onayının beklendiği bildirildi. Alanında İngiltere'nin en büyük şirketi olan Thomson Travel İngiltere turizm pazarının yaklaşık yüzde 24'ünü kontrol ediyor. Karlarında geçen yıl düşüş yaşayan İngiliz şirketi için iki Alman grupçekişiyordu. Preussag, Thomson Travel yönetim kurulunu anlaşmaya ikna etmekle, baş rakibi C and N'nin önünü kesmiş oldu. Almanya'nın iki numaralı tur operatörü olan C and N de, İngiliz şirketi için 2.43 milyar dolarlık teklif vermişti.

Danone Nabisco'nun peşinde

FRANSIZ Danone, Amerikan Nabisco Group Holding'in gıda yatırımlarını satın almak üzere ‘ön görüşme’ yaptığını açıkladı. Danone'un sözcüsü Wall Street Journal'in bir yazısı üzerine yaptığı açıklamada ‘Şimdili sadece ön görüşme safhasındayız; dosyayı inceliyoruz’ demekle yetindi. Nabisco dünyanın önde gelen bisküvi üreticilerinden biri ve Ritz markasının da sahibi.

Elektronik ticarette işbirliği

TÜRKİYE'de internet üzerinden kültür ürünleri satışı yapan IDeEFIXE ile internet servis sağlayıcısı Superonline, ortak projeler üretmek üzere işbirliğine gitti. İşbirliği kapsamındaki ilk kampanyada, Superonline bünyesinde yer alan World Club üyeleri, IDeEFIXE'ten yapacakları alışverişlerde diğer avantajlardan yararlandıkları gibi, satın aldıkları her 5 üründen bir tanesine de ücretsiz sahip olacaklar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle