GeriEkonomi Kısa, kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

TÜSİAD Avrupa Birliği zirvesinde

AVRUPA Birliği'nin Akdeniz ülkeleriyle geliştirdiği işbirliği programı çerçevesinde düzenlediği 4. Avrupa-Akdeniz Özel Sektör Zirvesi, Tunus'ta başladı. Zirveye, Avrupa ve Akdeniz ülkelerinin özel sektör örgütleri, AB Komisyonu yetkilileri ve şirket temsilcileri katılıyor. TÜSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, 2 gün sürecek zirvenin açılış oturumunda yaptığı ‘‘Akdeniz'de serbest ticaret alanları’’ konulu konuşmada, küreselleşmenin özellikle internet ekonomisinin yaygınlaşmasıyla hız kazandığına dikkat çekti. Serbest ticaret anlaşmalarının sayılarının her geçen gün arttığını belirten Yücaoğlu, şöyle dedi: ‘‘AB gerek kendi iç bütünlüğü, gerekse aday ülkelere doğru genişleme politikalarını saptama açısından bir dönemeçtedir. Akdeniz havzasının Avrupa ekonomik dinamikleri içine entegre olması hem AB'nin hem de Akdeniz ülkelerinin yararına olacaktır.’’

Vergi Konseyi geliyor

MALİYE Bakanı Sümer Oral, idare-vatandaş-mükellef ilişkilerine daha sıcak ve çağdaş bir anlayış ile mali mevzuatın uygulanmasına sürat, etkinlik ve kalite kazandırmak istediklerini bildirdi. Oral, yaptığı yazılı açıklamada, bu hedefe dönük olarak bir dizi çalışma içine girdiklerini belirtti. Bu çalışmalar doğrultusunda ilk kez 1992 yılında oluşturulan ancak çalışmalarına uzun bir süre ara verilen Vergi Konseyi'nin yeniden faaliyete geçirileceğini bildiren Oral, Konsey'de mali idare, ilgili kamu kurum ve kuruluşlar, meslek odaları, üniversiteler, sendikalar vetoplumun diğer kesimlerinin biraraya geleceğini ve çözüm önerilerini birlikte değerlendirileceklerini kaydetti.

Köprü ve yollar para bastı

GEÇİŞ ücretleri ile önemli bir gelir kaynağı olan boğaz köprüleri ile işletmedeki paralı otoyolların getirisi artarak büyüyor. Yılın ilk üç aylık döneminde İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile 9 paralı yoldan toplam 27 trilyon lira gelir elde edildi. Boğaziçi Köprüsü'nün geliri Mart ayı sonu itibariyle 7 trilyon 626milyar lira olarak gerçekleşirken, aynı sürede Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden ise 8 trilyon 395 milyar lira gelir elde edildi. Bu süre içinde İstanbul Boğaziçi köprüsünden 15 milyon 434 bin araç, Fatih Sultan Mehmet köprüsünden ise 13 milyon 527 bin araç geçiş yaptı.

Yapı Kredi'den TeleWap hizmeti

YAPI Kredi Bankası, WAP bankacılığı (TeleWAP) hizmetini başlatıyor. TeleWAP sayesinde, sadece cep telefonunun tuşlarına basılarak kredi kartı işlemleri gerçekleştirilebilecek. Turkcell cep telefonu fatura ödemeleri yapılabilecek, günlük repo, fon ve döviz bilgilerine ulaşılabilecek. Türkiye'nin ilk mobil bankacılık şubesi olma özelliğine sahip olan TeleWAP'a, WAP uyumlu telefonlardan ‘‘75 77 444’’ numarayla ulaşılabilecek. Sistemin güvenliği ise Yapı Kredi'ye ait WAP Gateway sayesinde sağlanacak.

Shell ve Süzer’in doğalgaz işbirliği

SÜZER Holding şirketlerinden Süzer Enerji ve Dağıtım A.Ş ile Royal Ducth/Shell Group şirketlerinden Shell İnternaitonal Gas Limited, Türkiye doğalgaz dağıtım piyasasında birlikte potansiyel iş imkanlarını geliştirmek üzere işbirliği anlaşması imzaladı. Süzer Holding'den yapılan açıklamada, Süzer Enerji ve Shell Gas and Power Limited arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla ulusal ve uluslararası alanda güçlü ve dinamik iki kuruluşun Türk enerji pazarında biraraya geldiği kaydedildi.

Garanti'ye en iyi banka ödülü

GARANTİ Bankası Europay/Mastercard International tarafından organize edilen edilen kredi kartı güvenlik ve risk kontrolü kalite konularında denetime alınan 100 banka arasında Avrupa'da ‘‘En iyi Banka’’ seçildi. Garanti Bankası'na ödülünü Europay International Genel Müdürü Louis-Nöel Joly verdi.

USAŞ'tan çıkardığı işçilere plaket

İSTANBUL Atatürk Havalimanı'nda uçaklara ikram hizmeti veren USAŞ (Uçak Servisi A.Ş.), ekonomik durgunluktan kaynaklanan 'Zorunlu küçülme' gerekçesiyle 5 ay önce işten çıkardığı 123 işçisine plaket verdi. Atatürk Havalimanı'ndaki törende konuşan USAŞ Türkiye Restoranları Genel Müdürü Dieter Coller, yılbaşında hizmete giren Yeni Dış Hatlar Terminali'ndeki restoran işletmeciliğini üstlenemediklerini bu nedenle de restoran işletemeciliğinde küçülmeye gittiklerini söyledi. Bu işyerlerinde çalışan 123 personelin işine son vermek zorunda kaldıklarını belirten Coller, şirketin 'Zorunlu küçülme' kararı nedeniyle bu kararı uygulamak zorunda kaldıklarını bildirdi. Personelin son iş gününe kadar büyük bir özveriyle çalıştığını ve buna hayranlık duyduğunu kaydeden Coller, ‘‘Bu hiçbir ülkede kolay karşılaşılacak bir durum değil. Çalışanlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır’’ diye konuştu.

TBMM'den sendikalara destek

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır, memurlara grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı tanınması için destek verdi. Yalçınbayır, ‘‘Hangi gerekçeyle olursa olsun memurları bu maaşlara mahkum etmek hak değildir’’ dedi. Yalçınbayır, dün KESK Başkanı Siyami Erdem'i kabul etti. Erdem, memurlara, grevli, toplu iş sözleşmeli sendikal haklar tanınmasını istedi. Yalçınbayır, anayasada yasaklanmamış bir hakkın serbestçe kullanılması gerektiğini söyledi. Yalçınbayır, ‘‘Eğer biz, yasakçı gözlükle temel hak ve özgürlükleri değerlendirirsek, bırakın 2004'ü, 2025'lerde de dünyayla entegre olamayız. Özgürlükler asıldır’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle