GeriEkonomi Kısa kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

Tüpraş vergi rekortmeni

KOCAELİ'deki Kurumlar Vergisi rekortmeni, geçen yılki gibi, bu yıl da Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) oldu. Kocaeli Defterdarlığı'ndan alınan bilgiye göre, ilk sırada yer alan TÜPRAŞ'a, geçen yılki geliri için 92 trilyon 722 milyar 395 milyon 190 bin liralık Kurumlar Vergisi tahakkuk ettirildi. İkinci sırada 2 trilyon 947 milyar 839 milyon 780 bin liralık tahakkukla Marshall Boya A.Ş., üçüncü sırada da 1 trilyon 2 milyar 90 milyon 700 bin liralık tahakkukla Kroman Çelik A.Ş. bulunuyor.

Mustafa Güçlü Çimentaş’ta

UZUN süredir Yaşar Holding bünyesinde üst düzey yöneticilik yapan Mustafa Güçlü, Çimentaş Topluluğu'na Genel Koordinatör olarak atandı. Çimentaş'tan yapılan yazılı açıklamada, uzun yıllar Yaşar Holding bünyesinde üst düzey yöneticilik yapan Güçlü'nün Çimentaş Topluluğu'nun Genel Koordinatörlüğü görevi ile topluluğun İcra Komitesi Başkanlığı'nı yürüteceği bildirildi. Çalışma yaşamına 1972 yılında Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanlığı ile başlayan Güçlü, 1985 yılından sonra Yaşar Holding'te çeşitli üst düzey görevler üstlendikten sonra 1991 yılında Tekel Genel Müdürü oldu, 1992 yılında tekrar Yaşar Topluluğu'na döndü.

Yöneticiler Vakfı’na yeni başkan

TÜRKİYE Yöneticiler Vakfı Başkanlığı'na İsmail Eren Seçildi. Türkiye'de ekonomik, sosyal hayatın ve yöneticilik kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 1967 yılından bu yana faaliyet gösteren Türkiye Yöneticiler Vakfı'nın Genel Kurul sonucunda oluşan Yeni Yönetim Kurulu'nun diğer üyeleri ise Bülent Bora, Sedat Altunay, Celalettin Özgen, Alp Tiryakioğlu, Ercan Mutlu ve Güral Koruyan'dan oluştu.

Havacılıkta dev alım birleşmesi

ALTI büyük havayolu şirketi İnternet'te satın alma ortaklığına gitti. Yıllık mal ve hizmet alımları toplamı 32 milyar doları bulan British Airways, Air France, American Airlines, Continental, Delta ve United Airlines, yaptıkları açıklamada ‘ortak sitemiz bütün hava taşımacılığı şirketlerine ve tedarikçilerine açık olacak’ denildi. İsmi henüz konulmayan sitede, 6 şirket ve sisteme katılmak isteyenler, yakıt, motör ve diğer uçak parçaları, çeşitli ekipmanlarla bakım hizmeti satın alacaklar.

Yunanistan da Euroland'a giriyor

AB Komisyonu, Atina'nın ortak para birimi Euro alanına katılım için gerekli koşulları yerine getirdiğini belirterek, Yunanistan'ın 12. Euroland ülkesi olmasını önerdi. Komisyon, dün açıkladığı bir raporunda, Yunanistan'ın 1 Ocak 2002'den itibaren ortak para birimi Euro'ya geçecek ülkeler arasında yer alması önerisini AB Konseyi'nin onaylamasını istedi. AB üyesi 11 ülke, (Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İrlanda, Finlandiya, Avusturya ve Portekiz), 1 Ocak 1999'dan itibaren ''Euroland'' alanında bulunuyorlar.

Euro, 90 sentin altına indi

ABD Doları karşısında hızla gerilemeye devam eden Avrupa ortak para birimi Euro, Avrupa piyasalarında dün ilk kez 90 sentin altına düştü. Euro, dün sabah saatlerinde Avrupa borsalarında 89.9 sentten işlem gördü. Bir çok yatırımcı, 90 sent sınırını Avrupa para otoritelerinin Euro'yu desteklemek için piyasaya müdahalede bulunabileceği ‘‘kritik sınır’’ olarak görüyor. Yürürlüğe girdiği 1 Ocak 1999'da 1.17 ABD Doları değer takdir edilen Euro, o tarihten beri dolar karşısında sürekli değer kaybediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle