GeriEkonomi Kısa kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

Güreli TUROB'dan çekiliyor

TÜRKİYE Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Ali Güreli, yarın (29 Şubat günü) yapılacak olağan kongrede yeniden başkanlığa aday olmayacağını açıklayarak son iş olarak bütün üye otellere bir yazı gönderip AB ülkelerinde olduğu gibi otel girişine en yakın yerlerde ‘‘ücretsiz özürlü otoparkı’’ yapılmasını isteyeceğini söyledi. Güreli başkanlığa tekrar aday olmamasını şöyle açıkladı: ‘‘Senelerce ne kadar iyi niyetli, ne kadar motivasyonlu olursanız olun bir görevi çok uzun süre yapmanın getirdiği bir iş körlüğü oluşuyor. Etrafınızda danışmanlarınız da olabilir ama körlük insana zarar verir.’’ Genç insanların TÜROB'a başkan odayı olarak katkıda bulunabileceklerini vurgulayan Güreli, ‘‘Motive olmuş, genç adayları destekliyorum’’ dedi.

56 yaşında özel emeklilik

BİREYSEL Emeklilik Yasası'na ilişkin çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu ve gelecek ay içinde Bakanlar Kurulu'na sunulacağı öğrenildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda, ağırlıklı olarak Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülen çalışmada, son olarak vergi konusu üzerinde duruluyor. Bireysel emeklilik hizmeti verecek olan şirketlerin kurulmasında ve sunacakları hizmetlerde bireysel emekliliği teşvik etmek için hayatsigortalarında olduğu gibi cazip bir vergi sisteminin getirilmesi planlanıyor. Emeklilik hizmeti verecek olan şirketler, aynı bankalarda olduğu gibi yakın bir şekilde takip edilecek. Bireysel emeklilik sistemine katılanlara, 56 yaşında emekli olma imkanı sağlanırken, bu hizmetten faydalanacak olan kişiler, ödedikleriprimler doğrultusunda, paralarını toplu ya da maaş olarak alabilecekler.

Doğu Ekspresi satılık

ÜNLÜ ‘Doğu Ekspresi’nin 23 lüks vagonu, tarihi treni işletmenin oldukça pahalı olması nedeniyle İsviçre'de satılığa çıkarıldı. İsviçreli seyahat operatörü Reisebuero Mittelthurgau AG'nin Müdür Yardımcısı Eduard Zueger yapıtığı açıklamada, satılığa çıkarılan 23 vagonla ilgilenen 4 müşteriyle görüştüklerini söyledi. Trenin fiyatı konusunda bir rakam açıklamayan Zueger, vagonların, 50 bin ile 1 milyon Frank arasında bir fiyattan satılabileceğini belirtti. Zueger, ‘Bu tren antika. Agatha Christie’nin ‘Doğu Ekspresi’nde Cinayet' filmini gören herkes bu vagonların ne kadar güzel olduğunu bilir' diye konuştu. Birçok roman ve filme konu olan Doğu Ekspresi, 1920-1930'da yapıldı ve İkinci Dünya Savaşı'ndan önce Paris-İstanbul arasında sefer yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle