GeriEkonomi Kısa, kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

Arçelik 133 trilyonluk teşvik alıyor

ARÇELİK, çeşitli işletmelerinde modernizasyon ve kalite yatırımları için toplam 132.7 trilyon lira tutarında teşvik belgesi almak üzere Hazine Müsteşarlığı'na başvurdu. Arçelik'den İMKB'ye gönderilen açıklamaya göre, çamaşır makinesi işletmesi için 27.3 trilyon lira, küçük ev işletmeleri için 16.3 trilyon lira, fırın işletmesi için 20.3 trilyon lira, kompresör işletmesi için 30.6 trilyon lira, motor pompa işletmesi için 7.4 trilyon lira ve araştırma geliştirme merkezi için 30.8 trilyon lira tutarında teşvik belgesi talebinde bulunuldu.

THY sermaye artırıyor

TÜRK Hava Yolları A.O ile Başak Sigorta, sermaye artırım kararı aldı. İMKB bültenine göre, Türk Hava Yolları A.O., çıkarılmış sermayenin50 trilyon lira bedelli, 50 trilyon lira bedelsiz artırılması için, Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurdu. Başak Sigorta'dan yapılan açıklamaya göre ise şirket, 5 trilyon lira olan sermayesini 7.5 trilyon liraya yükseltti.

EGS Bank'tan sanal kredi kartı

EGS Bank, internet kullanımlarında hesap güvenliğini sağlayan ve sadece sanal ortamlarda kullanılacak MasterCard logolu sanal kredi kartı çıkardı. EGS Bank'ın kredi kartlarına sahip olanlar, hiçbir bedel ödemeksizin alabilecekleri sanal kartı ek kart gibi kullanabilecekler. ‘‘Sanal Card’’ adı verilen sanal kredi kartı, internet üzerinden yapılacak harcamalarda, abonelik ödemelerinde, telefon siparişlerinde, mektup ve telefonla yapılan satış işlemlerinde kullanılacak.

YKB İrlanda şirketini satıyor

YAPI ve Kredi Bankası Yönetim Kurulu, İrlanda'da faaliyet gösteren Yapı Kredi International Financial Services Limited şirketini satma kararı aldı. Yapı Kredi'den İMKB'ye gönderilen açıklamaya göre, 500 bin dolar sermayesinin tamamı bankaya ait şirket, 1 milyon 650 bin dolar bedelleİrlanda'da kurulu Stork Financial Investments'a peşin olarak satılacak.

Bilen, kimyacıların ‘onursal başkanı’ oldu

TÜRKİYE Kimya Sanayiicileri Derneği (TKSD) Genel Kurulu, başkanlıktan ayrılan Alber Bilen'i ‘‘onursal başkan’’ seçerek, ‘‘onur gecesi’’ düzenledi. Gecede, derneği uluslararası bir kurum olmasını sağladığı için Bilen'e şükran plaketi sunuldu.

Bilen'in Onur Gecesi'ne kurucusu olduğu TKSD'nin üyeleri, işdünyası, bürokratlar, eski bakanlar ve Avrupa Kimya Sanayi Konseyi (European Chemical Industry Council-CEFIC) Genel Sekreteri Jean Marie Devos katıldı.

Gece'de konuşma yapan Devos, kimyacıların üstadına adıyla seslenerek, ‘‘Alber, yalnız Türkiye'nin değil Avrupa kimya sanayinin de önemli bir ismidir. O'na Fransızca ‘gentillhomme' (soylu-kibar) diye seslenmek istiyorum. Alber denilince aklıma hemen ‘meydan okuma' geliyor. Olağanüstü bir başarı sergileyen Alber, aynı zamanda iyi keman çalan bir sanatçı. Avrupa'nın imrendiği teknik adam ve sanayici Alber gerçek bir hümanist... Alber'i kıskanmamak mümkün değil’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle