GeriEkonomi Kısa kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

Merkez'den ‘tezgahaltı’ faiz uyarısı

MERKEZ Bankası, bankaları ‘‘tezgahaltı’’ faiz uygulaması konusunda uyardı. Bankalardan, ilan ettikleri faiz oranlarını gün içerisinde değiştirmemelerini isteyen Merkez Bankası, ilan edilen faizin üzerinde faiz verilmemesi konusunda da uyarıda bulundu. Merkez Bankası 14 Şubat'ta bankalara konuyla ilgili olarak bir talimat gönderdi. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, bankaların, Türk Lirası ve döviz üzerinden açtıkları mevduat hesaplarına uygulayacakları azami faiz oranlarını serbestçe belirledikleri ve bu faiz oranlarını banka şubelerinde halkın görebileceği şekilde ilan etme ve Merkez Bankası'na bildirme zorunlulukları bulunduğu hatırlatıldı.

Lio Yağ 12.500'den satılacak

LİO Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. hisselerinin yüzde45'i halka açılıyor. Lio Yağ'dan yapılan açıklamaya göre, 1 trilyon lira nominal değerli hisse senedinin 725 milyar liralık bölümü mevcut ortakların rüçhan haklarının kısıtlanması suretiyle, 275 milyar liralık bölümü ise ortak satışı olarak bakiyeyi yüklenim yoluyla halka arz edilecek. Şirketin beher hissesinin fiyatı, 12 bin 500 lira olarak belirlendi. Yapı Kredi Yatırım'ın liderliğinde 17 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum aracılığı ile gerçekleştirilecek halka arzda talep toplama, 24-25 Şubat tarihlerinde tamamlanacak. Lio Yağ, İMKB'deki ilk zeytinyağı üreticisi olacağı gibi, bir seferdeki en yüksek oranlı halka açılmayı da temsil edecek.

Halkbank'ın yurtdışında bono satışı

HALKBANK, yurt dışında bono ihraç edecek. Yada hem her ikisiyle bidrden borçlanacak. Halkbank'tan yapılan açıklamaya göre Banka, The Chase Manhattan Bank ve Commerzbank AG tarafından ortaklaşa sunulan 200 milyon Euro ve (veya) 200 milyon dolarlık bono ihracına ilişkin talepleri değerlendirerek, yurt dışı bono ihracına karar verdi. Bu konuda alınan teklifin esas olarak Avrupa'daki yatırımcıları hedeflediği, Euro cinsinden bono ihracını içerdiği belirtildi.

İşçiye ilk ikramiye bayram öncesinde

MALİYE Bakanı Sümer Oral, kamu işçilerinin 2000 yılı ikramiyelerinin ilk diliminin bayram öncesinde ödeneceğini bildirdi. Oral, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'yi makamında kabul ederek, görüştü. Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Oral, bir soru üzerine, işçi ikramiyelerinin ödemelerinin bayram öncesi gerçekleştirileceğini söyledi. 6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere Bakanlar Kurulu'nun belirlediği tarihte, 2000 yılına ilişkin ilave tediyenin ilk ödemesi yapılacak. Bakanlar Kurulu, diğer üç ödemenin tarihlerini de bir kararnameyle belirleyecek. Oral, Cottarelli ile yaptığı görüşmeye ilişkin bir soru üzerine de, IMF'nin ekonomideki performanstan memnun olduğunu, 1999 sonu göstergelerini olumlu bulduğunu ifade etti. Oral, vergi gelirlerinin beklenilen düzeyin üzerinde gerçekleşmesi ve bütçenin faiz dışı fazla vermesinin de IMF tarafından memnunlukla karşılandığını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle