GeriEkonomi Kısa, kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

Borsa 15 binin üzerinde kaldı

BORSA haftanın son gününü, 22 puanlık artışla 15 bin 363 puandan kapattı. Hisseler ortalama yüzde 0.14 oranında arttı. Sabah satıcılı açılan endeks birinci seans içinde 15 bin puanın da altına indi ve 14 bin 751 puana kadar geriledi. İlk seansı, gelen tepki alımlarla biraz toparlanarak 14 bin 964 puandan kapatan borsada, satışlar ikinci seansın ilk yarısında da devam etti. Fakat kapanışa doğru holding ve banka hisselerine gelen alımlarla endeks toparlandı ve haftayı 22 puanla da olsa artışla tamamladı. Borsada toplam işlem hacmi ise önceki güne göre yüzde 35 oranında gerileyerek 270 trilyon lirada kaldı.

Hazine 35 milyar yen borçlandı

HAZİNE, Japon Samurai piyasasında 35 milyar yen (yaklaşık 317 milyon dolar) tutarında bir tahvil ihracı gerçekleştirdi. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, The Nomura Securities Co. Ltd. aracılığıyla gerçekleştirilen 3 yıl vadeli tahvillerin kupon faizi yıllık yüzde 3.5 olarak belirlendi.

Koç Holding 42.3 trilyon kár açıkladı

KOÇ Holding, geçen yıl 42 trilyon liranın üzerinde kar etti. Koç Holding'den yapılan açıklamaya göre, holdingin kárı 1998'e göre yüzde 55.8 artarak 42 trilyon 296 milyar lira olarak gerçekleşti. Holding, 1998 yılında 27 trilyon 139 milyar liralık kar açıklamıştı. Güneş Sigorta'nın karı yüzde 67.4 artarak 4 trilyon 286 milyar liradan 7 trilyon 176 milyar liraya ulaştı.

Ulusal Yatırım'a yeni müdür

BORSA'nın genç aracı kurumlarından Ulusal Yatırım Menkul Kıymetler'in genel müdürlüğüne Atilla Köksal getirildi. Daha önce İnter Yatırım'da çalışan Köksal, iş hayatına 1985 yılında ABD'de New Jersey'de araştırma uzmanı olarak başladı. 1988'de Türkiye'ye dönen Köksal, Tacirler Menkul ve Yatırım Bank'ın üzt yönetiminde de görev aldı. Koksal, en son Koç Holding'te Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurmak konusunda danışmanlık hizmeti veriyordu.

Borusan Yatırım Bankası kuruyor

BORUSAN Grubu, yatırım bankası kurmak üzere Hazine'ye başvurdu. Borusan Yatırım Bankası adıyla kurulacak şirketin yüzde 15'i Borusan Yatırım ve Pazarlama'ya ait olacak. Borusan Grubu şirketlerinin iştirak etmesi planlanan banka, özellikle alt yapı projelerine finansman sağlamayı hedefliyor. Borusan, yatırım bankası ile enerji, otomotiv ve inşaat gibi sektörler başta olmak üzere tüketici finansmanı, finansal kiralama ve alternatif fonlama olanakları sunmayı planlıyor.

Scala Yayıncılık'tan Buffet Tarzı

DÜNYANIN en büyük yatırımcısıkabul edilen Warren Buffett'ın felsefesini ele alan ‘‘Buffett Tarzı’’ Scala Yayıncılık tarafından yayınlandı. Prim Menkul Değerler'in sponsorluğunda yayınlanan ‘‘Buffett Tarzı’’nın yazarı Robert G. Hagstrom, Türkçe'ye çeviren ise Ali Perşembe. Kitabın önsözünde Peter Lynch ‘‘Buffett Tarzı. bütün zamanların en büyük yatırımcısı Warren Buffet'ın kariyerini, yatırım yöntemlerini ve tekniklerini ortaya koyuyor ve bu süreçte en yakınında bulunan önemli kişilerle ilişkisini anlatıyor. Kitap, cebindeki para ya da zenginliği ne olursa olsun her bireyin sahip olduğu araçlarla büyük paralar kazanan bir yatırımcının düşünme biçimi ve felsefesini içeriyor.’’

Gümrük müşavirleri dolaylı temsilci

GÜMRÜK Komisyoncuları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Soner Eroğlu, yeni kanunda gümrük müşavirlerinin dolaylı temsilci olarak tanımlandığını ve iş sahipleriyle birlikte mali ve cezai yönden sorumluluk altına alındığını söyledi. Yeni kanunun taşımacılar yönünden değişiklik getirmediğini belirten Eroğlu, ‘‘Geçmişte olduğu gibi bugün de taşımacılar, taşıdıkları eşyanın sadece transit işlemlerini doğrudan temsilci sıfatıyla takip edebilecekler’’ dedi.

Windows 2000'e EMC desteği

KURUMSAL veri depolama, yazılım ve servis sağlayıcı EMC ile bilgisayar yazılım lideri Microsoft, güçlerini birleştirme kararı aldı. Buna göre, Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 2000, dünyanın her yerinde EMC desteğiyle tüketicilere sunulacak. EMC'nin Data General bölümü, Windows 2000 için sektörün ilk yüzde 99.9 oranında çalışır durumda servis garantisi verirken, EMC de Windows 2000'in global lansman partneri olarak dünya çapında 60'tan fazla yerde Microsoft'un yanında olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle