GeriEkonomi Kısa kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

GESİD'den teşekkür plaketi

GENÇ Sigortacılar Derneği (GESİD), faaliyetine başladığı 1993 yılından bu güne kadar derneğe maddi, manevi destek veren kişi ve kurumları ödüllendirdi. ‘‘Dünden Bugüne GESİD’’ gecesinde 15 yıldır sigorta sektörünün nabzını tutan Sigortacı Gazetesi ile acil yardım konusunda atılımcı yaklaşımıyla dikkat çeken Assist Line'a, derneğe sağladıkları katkılardan dolayı birer teşekkür plaketi verildi.

Emek'ten yeni ferdi kaza sigortası

EMEK Sigorta, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinden sonra her branşta artan deprem teminatı talebini karşılamak üzere yenilediği ürün portföyüne, Deprem Teminatlı Ferdi Kaza Sigortası'nı da ekledi. Emek Sigorta Genel Müdürü Haçik Copikoğlu, 1 Mart itibariyle piyasaya sunulacak ve şirketin acenteleri ile İktisat Bankası şubelerinde satılacak olan Ferdi Kaza Sigortası için şunları söyledi: ‘‘Bundan önce genel şartlar, deprem teminatının ferdi kaza sigortalarına eklenmesine uygun değildi. Yaşanan deprem felaketleri sonrasında genel şartların değişmesinden hemen sonra, yeni ürünümüzü hazırladık.’’

Mavi Akım'a Halk güvencesi

TÜRKİYE-Rusya arasında doğalgaz geçişi sağlaması planlanan ‘‘Mavi Akım’’ doğalgaz hattının Samsun-Ankara bölümü Halk Sigorta tarafından sigortalandı. Gelecek 25 yıl içinde Türkiye'ye toplam 365 milyar metreküp doğalgaz sevk etmesi planlanan Mavi Akım projesinde doğalgaz boru hattı Karadeniz yatağından döşenecek. Mavi Akım projesinin Samsun-Ankara doğalgaz boru hattı 400 milyon dolar sigorta bedelinin 200 milyon dolarlık kısmı Halk Sigorta tarafından güvence altına alındı.

İsviçre Grubu'nda yönetim değişikliği

1981'den beri sigorta sektöründe faaliyet gösteren İsviçre Grubu, yeni binyılda yönetimi genç nesle devretti. İsviçre Grubu Genel Müdürlük görevini başlangıcından bu yana sürdüren Okan Balcı, yeni binyıl ile birlikte bu görevini Murat Balcı ve Mert Balcı'ya devretti. Böylece İsviçre Sigorta'nın yeni Genel Müdürü Murat Balcı olurken, İsviçre Hayat'ın Genel Müdürlüğünü Mert Balcı üstlendi. Okan Balcı, gruptaki yerini Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye olarak sürdürecek.

Bayındır acenteleri ISO 9001'e hazırlıyor

1997 yılında ISO 9001 kalite güvencesi alan Bayındır Sigorta, şimdi de bölge müdürlüklerini ISO 9001'e hazırlıyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara ve İzmir Bölge Müdürlükleri'ni ziyaret eden Bayındır Sigorta Sistem Ar-Ge Destek Hizmetleri Müdürü Aygen Gazioğlu, bölge personeline ISO 9001 sistemini anlattı. Gazioğlu, Bayındır Sigorta'nın kalite konusunda bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında da personele bilgi verdi.

CU'dan site sigortası

COMMERCIAL Union Sigorta'nın yeni başlattığı ‘‘Site Sigortası’’ siteleri her türlü tehlikeye karşı garanti altına alıyor. Türkiye'de ilk defa uygulanan Site Sigortası ile site içerisinde yer alan bütün müstakil konutlar ve dairelerin yanı sıra bütün ortak mekanlar aynı anda güvence altına alınıyor. Toplu olarak yaşanan büyük sitelerde karşılaşılabilecek zorlukların bir kısmını paylaşarak hayatı kolaylaştırmayı amaçlayan bu sigorta ile değişik yaşam tarzlarına sahip bütün komşular riskleri ortadan kaldırmak için tek vücut oluyor.

Dünyada sigorta gelişmişlik ölçüsü

TÜRKİYE'de konutların yüzde 5'inin otomobillerin ise yüzde 33'ünün sigortalı olduğuna dikkat çeken Kapital Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Ceyhan Hancıoğlu, ‘‘Türkiye'de vatandaşların sigortalanma istemi çok düşük. Türkiye sigorta fakiri bir ülke’’ dedi.

Hancıoğlu, şöyle devam etti:

‘‘Bu oran depremden etkilenen bölgenin sanayileşmiş ve eğitim düzeyinin yüksek olmasından dolayı birkaç puan yukarı da olsa, maddi hasar görmüş olan vatandaşlarımızın çok azı geleceklerine devlet desteği dışında özel sigorta şirketlerinin maddi koruması altında bakabileceklerdir. Sigorta bir gelişmişlik ölçüsüdür. Değerlerin az olduğu bir yerde primler de az olacaktır. Ülkemiz bu açıdan bakıldığında bir sigorta fakiridir, ama bunun nedeni sigorta sektörünün yetersizliği değildir.’’

AB'ye uyumda sorun yok

AKSİGORTA Genel Müdür Yardımcısı Sami Vodina, Türk Sigorta sektörünün Avrupa Birliği'ne adaptasyonda sorun yaşamayacağını söyledi. Türk Sigorta sektörünün mevzuat ve satılan ürünler açısından Avrupa'daki piyasadan çok farklı olmadığı için, tam üyelik için ciddi hazırlıklara ihtiyaç duymadıklarını belirten Vodina, şunları söyledi:

‘‘AB'ye üyelik sürecinde, Türkiye'deki sigorta sektörü ile Avrupa sektörü arasında çok büyük farklılıklar yoktur. Türkiye'de satılan ürünler ve tanımlanan riskler Avrupa piyasalarındaki ile aynıdır. Aksi taktirde, reasürans ilişkisinin kurulması mümkün değildir. Ancak bugün Avrupa'da olan ve Türkiye'de satılmayan ürünlerin de satılması lazımdır. Buna göre mevzuat desteği gereklidir. Bu, yavaş yavaş insana verilen değerin, insan haklarının dikkate alınmasının neticesi olmalıdır.’’

Sektör fiyat rekabetinden hizmet rekabetine geçiyor

GÜNEŞ Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Erten, sigorta şirketlerini 2000 yılında zor günlerin beklediğini söyledi. Reel faizlerin yüksek ve dolayısıyla mali gelirlerin tatmin edici olduğu bir dönemin geride kaldığını belirten Erten, 2000 yılında sektörü bekleyen gelişmeleri şöyle anlattı:

‘‘Büyümeyen bir pastadan daha fazla şirketin pay alma mücadelesinin fiyatlar üzerinde yaratacağı baskının olumsuz etkileri 2000 yılının prim girdisini zorlayacak. 1999 yılındaki fiyat rekabetinin sonucu teknik kárlardaki fedakarlık reel faizlerin yüksek olması nedeniyle mali kárlarla dengelenmeye çalışıldı. 2000 yılında reel faizlerin düşme trendinde olması artık mali gelir elde etmenin cazibesini kaldırarak faaliyet geliri elde etmenin önemini ön plana çıkaracak. Bu amaçla teknik kár elde etmenin yolları aranacak ve fiyat rekabetinden vazgeçilerek hizmet rekabetine dönülecek.’’

Garanti'den eğitim sigortası

GARANTİ Sigorta'nın ‘‘eğitim sigortası’’ ürünü büyük ilgi görüyor. Eğitim Sigortası, öğrencinin eğitimine devam ettiği dönemde velisinin hayatını kaybetmesi ya da malul kalması halinde, öğrencinin eğitimine aralıksız ve aynı koşullarda devamını sağlayan hayat sigortasıdır.

Eğitim Sigortası, sigortalılarına tek prim ile 1 yıldan 20 yıla kadar sigortalanma imkanı sağlıyor. Bu poliçedeki ana teminat ‘‘vefat teminatı’’ olup kaza sonucu maluliyet ve hastalık sonucu maluliyet et teminatlardır. Eğitim Sigortası'nın süresi ve teminatı, sigortanın başladığı yıldan itibaren kalan eğitim süresine göre belirleniyor. Sigorta süresi en az 1, en çok 20 yıl olabilir.

Bayındır Hayat Tahsilat Müdürlüğü

BAYINDIR Hayat Sigorta'nın, Acenteler ve Müşteri İlişkileri Grubu Müdürlüğü çatısı altında oluşturulan Tahsilat Müdürlüğü, çalışmalarına başladı. Tahsilat Müdürlüğü, artan müşteri portföyüne paralel olarak tahsilat işlemlerinin en kısa sürede tamamlanması, alacakların tahsilatına yönelik çalışmaların hızlandırılması amacıyla kuruldu. Bu amaca paralel olarak Tahsilat Müdürlüğü'nün, gerek ferdi gerekse kurum müşterilerinin tahsilatlarını vadesinde ve düzenli olarak gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Kapital Sigorta'nın eğitim programı

KAPİTAL Sigorta 2000 yılında da eğitime verdiği önemin göstergesi olarak hazırladığı ‘‘Yıllık Eğitim Programı’’nı acentelerine dağıttı. Şirket, bu eğitimlerle iletişim gücü, motivasyonu, kalitesi yüksek ve buna bağlı olarak daha iyi ve doğru hizmet verebilen, sigortacılık sektörünü daha iyi yerlere taşıyabilecek acenteler hedefliyor.

Kár kaybı sigortası

IBS Brokerlik Genel Müdürü Sevhan Gök, çok uluslu şirketlerin iş durması ve kár kaybı sigortasına yoğun talep gösterdiğini belirtti. Gök, yerli sanayicinin ise bu sigortaya uzak durmasını eleştirdi. İş durması sigortaları ile mal varlığı yanında, nakit akışının da teminat altına alındığına dikkat çeken Gök, Türkiye'de sigortaya bir risk transferi gözüyle bakılmadığını savundu.

Sigortada outsourcing

MEDEX, sağlık sigortacılığında outsourcing devrini başlattı. MEDEX, sigorta şirketlerinin üzerinde ciddi bir yük olan ve önemli bir teknolojik altyapı ve uzman kadro yatırımı gerektiren işleri devralarak, asli işleri olan pazarlamaya odaklanmalarını sağlıyor. Ürün tasarımından, poliçe hazırlanması ve hasar değerlendirmesine, anlaşmalı sağlık kuruluşu ağı oluşturmak ve denetlemekten, portföy istatistiği oluşturmaya ve müşteri ilişkileri hizmeti vermeye kadar birçok çözüm sunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle