GeriEkonomi Kısa, kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

Nomura EGS holding hissesi aldı

EGS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Turhan, dünyanın en büyük yatırım bankası olan Nomura'nın, holdinge yüzde 1.5 hisse ile ortak olduğunu bildirdi. Turhan, EGS Holding Başkanlığı görevine başladığı ilk gün düzenlediği basın toplantısında, grubun yatırımları hakkında bilgi verdi. Turhan, EGS Grubunun ülke ekonomisine ve sosyal yaşamına karşı büyük sorumluluk hissettiğini ve bu yönde girişimlerde bulunduğunu kaydederek, bunun gereklerini yerine getirmeye çalıştığını ifade etti. Turhan, ‘‘Dünyanın en büyük yatırım bankası olan Japon Nomura Bankası, EGS Holding'e yüzde 1.5 hisse oranıyla ortak oldu’ dedi.

Ata Yatırım 1.8 trilyon kár etti

ATA Yatırım Ortaklığı, geçen yıl kárını yaklaşık 10 kat artırdı. Ata Yatırım Ortaklığı'ndan yapılan açıklamaya göre, şirket 1999 yılını 1 trilyon 802.2 milyar liralık karla kapattı. Şirket, 1998 sonunda ise bilançosuna 161.8 milyar liralık kár yazmıştı.

Merko yeni salça tesisi kuruyor

MERKE Gıda Sanayi, yeni bir salça tesisi kurmaya hazırlanıyor. Merko Gıda'dan yapılan açıklamada, şirketin Bursa'da bulunan salça tesisi içinde kapasite artırıcı ve darboğaz giderici yeni bir salça tesisi kurmaya karar verdiği belirtildi. Tahmini tutarı 7 milyon dolar olan bu yatırım ile mevcut yıllık kapasitenin 10 bin ton daha artırılacağı kaydedilen açıklamada, yatırıma Mart ayında başlanmasının, Temmuz ayında da bitirilmesinin planlandığı vurgulandı. Şirket, sözkonusu yatırıma teşvik belgesi almak için Hazine Müsteşarlığı'na başvuracak. Bu arada, grup şirketlerinden Sultanköy Gıda Sanayi ile Frumiks Meyve Ürünleri Sanayi'nin bütün aktif ve pasifiyle Merko Gıda Sanayi bünyesinde birleşmesi konusunda SPK'dan izin alındığı bildirildi.

Dr. Oetker Dardanel işbirliği

DARDANEL, Dr. Oetker ile pizza üretimi anlaşması imzaladı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Dardanel Önentaş Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, ‘‘Dr. Oetker, Avrupa'da pizzanın en büyük üreticisi. Görüşmelerimiz uzun zamandır sürüyor. Dr. Oetker, kendi markasıyla Türkiye'de pizza işine girmeye karar verdi. Kendileri yatırım yapmadı. Bizim, Çanakkale'deki tesislerde üretime başlıyoruz’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle