GeriEkonomi Kısa, kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

Yazıcılar 53 binden satılacak

ANADOLU Grubu'nun kurucu ortaklarından 7 trilyon lira ödenmiş sermayeli Yazıcılar A.Ş'nin yüzde 18.24 hissesi, ortak satış yoluyla, Alternatif Menkul Kıymetler A.Ş. liderliğinde oluşturulan konsorsiyum aracılığıyla, 10-11 Şubat 2000 tarihlerinde halka arz edilecek. Halka arzın, yüzde 82'si yurtdışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 18'i de yurtiçi bireysel ve kurumsal yatırımcılara ayrıldı. Yurtiçi halka arzın yüzde 25'i alım gücü yüksek bireysel yatırımcılara, yüzde 15'i kurumsal yatırımcılara, geri kalan yüzde 60'ı da küçük bireysel yatırımcılara tahsis edilecek. Sabit fiyatla talep toplama yönetimiyle gerçekleştirilecek olan halka arzın birim hisse satış fiyatı ise 53 bin lira olarak belirlendi.

Döviz rezervi azaldı

MERKEZ Bankası'nın döviz rezervi geçen hafta 719 milyon dolar azaldı. Merkez Bankası verilerine göre, döviz rezervi, 28 Ocak itibariyle 23 milyar 180 milyon dolara geriledi. Bu azalmayla rezerv 1999 sonundaki 23 milyar 235 milyon dolarlık düzeyinin 55 milyon dolar altına indi. Döviz rezervinin oluşturduğu toplam brüt rezerv 24 milyar 191 milyon dolara indi. Öte yandan 14 Ocak 2000 tarihli verilere göre, Merkez Bankası'nın altın ve döviz rezervi ile ticari bankaların döviz rezervlerinin oluşturduğu Türkiye'nin uluslararası rezervleri de 38 milyar 609 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Demirdöküm hisse satacak

TÜRK Demirdöküm Fabrikaları A.Ş. Yönetim Kurulu, ekonomik koşullar gereği artan işletme sermayesi ihtiyacını karşılamak ve kredi yükünü hafifletmek için iştirak hissesi satacak. Şirketin, Entek Elektrik Üretimi Otoprodüktör Grubu A.Ş'deki 94 milyar 200 milyon liralık kısmı ödenmiş 117 milyar 600 milyon lira nominal değerdeki iştiraklerini 444 bin dolar bedelle, Enerji Bakanlığı'nın Entek A.Ş'ye enerji ve nakil izni vermesi koşuluyla Polyteks Tekstil Sanayi Araştırma ve Egitim A.Ş'ye satma kararı aldığı bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle