GeriEkonomi Kısa, kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

İstanbul'da borsa zirvesi

Uluslatrarası Borsalar Federasyonu (FİBV) ve İMKB işbirliği ile düzenlenen 'FİBV Üçüncü Gelişen Global Borsalar Konferansı ve Fuarı', 15-17 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak. Gelişmekte olan ülkelerin sermaye piyasalarında meydana gelen gelişmelerin ele alındığı konferans, uluslararası bir platform olma özelliğine sahip bulunuyor. Konferansta, çeşitli ülkelerden finans sektöründeki kuruluşlar arasındaki görüş alışverişi ve işbirliği olanaklarının geliştirilmesi amaçlanıyor. Konferansa borsalar, aracı kuruluşlar, kurumsal yatırımcılar, finans sektöründe hizmet veren yazılım ve donanım firmaları, yeni dağıtım şirketleri ile kuruluşların temsilcilerinin katılması bekleniyor.

Gider indirimi kısıtlama oranı %42

Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinin nisan-haziran ikinci geçici vergi dönemi altı aylık kazançların hesaplanmasında gider indirimi kısıtlaması uygulamasına esas alınacak oran yüzde 42.7 olarak belirlendi. Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan 63 seri nolu kurumlar vergisi genel tebliğinde, Gelir ve Kurumlar Vergisi Yasaları'nda işletmelerin kullandıkları yabancı kaynaklara ilişkin gider ve maliyet unsurları toplamına, o yıl için belirlenmiş yeniden değerleme oranının, ortalama ticari kredi faiz oranına bölünmesiyle bulunacak kısmının gider olarak kabul edilmeyeceğinin öngörüldüğü hatırlatıldı.

Pınar Gıda, Cenajans'la çalışıyor

Pınar Grubu, süt, peynir, et ürünleri ve hindi ürünleri için geçtiğimiz ay açtığı ve 6 büyük reklam ajansının katıldığı konkur sonuçlandı. Pınar sözkonusu gıda ürünlerinin tanıtımı için Cenajans-Grey Reklamcılık A.Ş'yi seçti. Cenajans-Grey, 5 yıl öncesine kadar 15 yıl süreyle yine Pınar Grubu'nun reklam ajansı olarak çalışmıştı.

Sigorta Kanunu'na iptal

Anayasa Mahkemesi, 1959 yılında çıkarılan Sigorta Murakabe Kanunu'nun bir maddesini iptal etti. 1994 yılında yayımlanan 539 sayılı kanun hükmünde kararname ile değiştirilen maddeyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesine başvuran Ankara 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi, 539 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 399l sayılı yetki yasasına dayanılarak çıkarıldığını, yetki yasasının ise Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edildiğini, dolayısıyla 539 sayılı kanun hükmünde kararnamenin Anayasal dayanaktan yoksun kaldığını belirtti. Anayasa Mahkemesi, 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nin başvurusunu yerinde görerek, 26'ncı maddenin üçüncü fıkrasının iptali yönünde karar verdi. Sigorta yaptıranlara tarife dışı yapılacak ödemeler konusunu düzenleyen yasanın iptal hükmü, üç ay sonra yürürlüğe girecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle