GeriEkonomi Kısa kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

Hazine TÜFE (X) satamadı

Hazine, dün yapılan tüketici fiyatlarına (TÜFE) endeksli bir vadeli tahvil ihalesinde, 3 trilyon 524 milyar liralık satış gerçekleştirdi. Toplam 39 trilyon 655.3 milyar liralık teklifin geldiği dünkü ihalede, reel faiz yüzde 30 olarak belirlendi. Ayrıca kamu kurumlarına, ihalede oluşan ortalama fiyattan, 54.6 trilyon liralık tahvil satıldı. Böylelikle, ihalede satılan toplam kağıt tutarı, 58 trilyon 124 milyar lirayı buldu. Bu arada 30 Eylül'de ihraç edilecek bir yıl vadeli TÜFE (X) tahvillerin geri ödemesi, 29 Eylül 1999'da yapılacak.

Pamukbank'a dış kredi

Pamukbank'ın uluslararası finans piyasasından 70 milyon dolar tutarında 3 yıl vadeli dış kredi sağladı. Pamukbank Genel Müdürü Orhan Emirdağ, bu kredinin Asya ve özellikle Rusya krizinden sonra piyasaların son derece kötümser olduğu bir ortamda temin edildiğine dikkat çekti. Emirdağ, ağustos ayı başında sağlanan 50 milyon dolarlık sendikasyon kredisi ile birlikte bir ay içinde Pamukbank'ın toplam 120 milyon dolarlık dış finansman sağladığını belirtti. 3 yıl vadeli kredi, Pamukbank'ın Almanya havalelerinin menkulleştirilmesi kapsamında Credit Suisse, First Boston ve Nations Bank tarafından düzenlendi.

Merkez’den Euro sempozyumu

Merkez Bankası'nın düzenlediği, ‘‘Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliğinin Doğurduğu Hukuki Sonuçlar ve Türkiye’’ konulu sempozyum, 5-8 Kasım tarihlerinde Abant'ta yapılacak. Sempozyuma, ilgili bakanlık temsilcileri, yüksek yargı organlarının bazı üyeleri, kamu ve özel sektör kuruluşları, banka ve finans çevreleriyle yurt dışından uzmanların katılması bekleniyor. Sempozyumda, ‘‘Avrupa ekonomik ve parasal birliğinin gelişimi ve Euro kullanımına geçiş sorunu, Euro'nun hukuki yapısı ve Euro kullanımının Avrupa ekonomik ve parasal birlik üyesi devletlerde yarattığı hukuki sorunlar ve getirilen çözümler’’ konuları ele alınacak. Sempozyumda ayrıca, Euro kullanımının ''Avrupa ekonomik ve parasal birliğine üye olmayan devletler açısından yaratabileceği hukuki sorunlar ve öngörülen çözüm önerileri'' görüşülecek. Sempozyumun açılış konuşmasını, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel yapacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle