GeriEkonomi Kısa kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

Doğan'dan yeni şirket

Doğan Yayın Holding, Azerbaycan Cumhuriyeti'nde 4 bin dolar sermaye ile kurulan Avrasya Kapalı Tipli Sehender Cemiyeti adlı şirkete ortak oluyor. Doğan Yayın Holding, Basın yayın sektöründe faaliyet gösterecek olan şirketin yüzde 70 oranındaki ortaklık payına isabet eden 28 adet hisse karşılığı 2 bin 800 dolarlık sermaye payı ödemesi gerçekleştirecek.

Akbank faiz artırdı

Akbank Türk Lirası mevduat faiz oranlarını 7'şer puan artırdığını açıkladı. Buna göre bankanın bir aylık mevduat faizi yüzde 70'e, üç aylık mevduat faizi yüzde 75'e, altı aylık mevduat faiz oranı yüzde 80'e ve bir yıllık mevduat faiz oranı da yüzde 82'ye yükseldi.

Sabancı hisse aldı

Sabancı Holding, Kordsa'dan Beksa ve Dusa hissesi satın alarak, 5 trilyon liralık fonlama gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu, şirketin ihtiyacı nedeniyle Kordsa'dan 16 milyar lira nominal değerli Beksa hisse senedini 9 milyon dolar karşılığı satın almaya karar verdi. Sabancı Holding Kordsa'dan ayrıca, Dusa'ya ait 22 milyar 499 milyon lira nominal değerdeki hisse senedini de, 9 milyon 374 bin 584 dolar karşılığı fiyatla satın almayı kararlaştırdı. Açıklamada, peşin ve nakit olarak gerçekleşen hisse alış işlemleri sırasında, Kordsa'ya toplam 5 trilyon 65 milyar liralık ödeme yapıldığı bildirildi. Hisse alışı sonrası Sabancı Holding'in Beksa'daki hissesinin yüzde 39.99'dan yüzde 49.99'a, Dusa'daki hissesinin de yüzde 37.5'dan yüzde 50'ye yükseldiği kaydedildi.

Emlakbank leasinge giriyor

Emlak Bankası, 1 trilyon lira sermayeli finansal kiralama şirketi kuracak. Emlak Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, bankanın yüzde 40 oranında sermaye payı ile iştirak edeceği ‘‘Emlak Finansal Kiralama A.Ş’’nin diğer ortakları arasında Filo Denizcilik A.Ş, Kalkavanlar Deniz Nakliyat A.Ş. gibi denizcilik sektörünün önde gelen kuruluşları yer alıyor. Şirket, hava-deniz taşımacılığındaki yatırımlardan komple fabrikaya, enerji yatırımlarından otomobile kadar her türlü yatırımmalını finanse edecek.Yorumları Göster
Yorumları Gizle