GeriEkonomi Kısa kısa...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

45 müteahhide ihale yasağı

Milli Savunma Bakanlığı, ihale yasasına aykırı işlemleri dolayasıyla 45 müteaahit firmaya değişen sürelerde ihale yasağı getirdi. Yedi müteahhidin üç ay, iki müteahhidin altı ay, 36 müteahhidin ise bir yıl süreyle Milli Savunma Bakanlığı tarafından açılacak ihalelere katılmaları yasaklandı. İhale yasağı getirilen müteahhit firmaların 16'sı Ankara, 4'ü İstanbul, 3'ü Erzurum, 3'ü Siirt, 2'si Bursa, 2'si Ağrı, 2'si Kayseri'de kurulu bulunuyor. Ayrıca Sakarya, Edirne, Mardin Kızıltepe, Kars, Bandırma, İzmir, Diyarbakır, Isparta, Tunceli, Amasya, Kastamonu Tosya, Tekirdağ Çerkezköy ve Hakkari'de kurulu birer firma da yasak kapsamında bulunuyor.

Erdemir artık MESS üyesi değil

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir), 1964 yılından beri üye olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'ndan (MESS) istifa etti. Erdemir'den yapılan açıklamada, sendikalar kanununun 2821 sayılı maddesi uyarınca MESS üyeli 21 Ağustos tarihinde sona erdi. Diğer yandan Erdemir'in, Japon ekonomisinin kötüye gidişiyle daha da derinleşen Asya krizinin dünya demir çelik sektörüne vurduğu ağır darbenin en aza indirilmesi için tüm olanaklarını seferber ettiği belirtildi. Açıklamada, ‘‘Temmuz ayı ürün sevkiyatımız 210 bin tonluk programa karşılık 272 bin ton olarak gerçekleşti. Yine temmuz ayında yurt içi sevkiyatımız 180 bin tonluk programa karşılık 218 bin ton oldu’’ denildi. EREĞLİ (Zonguldak), (hha)

Çin’de 22 maden kapanıyor

Çin'in, kömürde yaşanan aşırı arz yüzünden 2000 yılına kadar ufak çaptaki 22 bin kömür madenini kapatacağı bildirildi. Çin'de İngilizce olarak yayınlanan haftalık ekonomi dergisi Business Weekly'de yer alan haberde, kapatılması planlanan madenlerde çıkarılan kömürün ayrıca, düşük kalitede olduğu ve yakıldığı zaman havayı kirlettiği bildirildi.

Uydu kentlere kredi kolaylığı

Toplu konut mevzuatında yapılan bir değişiklikle, uydukent niteliğinde inşaat yapacak kooperatiflere arazilerini ipotek göstermeleri karşılığında kredi verilmesi sağlandı. Toplu Konut Kredileri Uygulama Yönetmeliği ve Toplu Konut Fonu'ndan daha önce Kredi Açılmamış Toplu Konut Yapımcılarına Kredi Açılmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle