GeriEkonomi Kış turizminin yeni merkezi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kış turizminin yeni merkezi

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 600 milyar liraya mal olan 3 yıldızlı Çam Oteli'nden sonra, Toprak Holding ve Dedeman, bölgeye yeni oteller yapacak. 2000 yılına yetiştirilecek 4 otelle Sarıkamış'ın kısa sürede uluslararası seviyede bir kayak merkezi haline geleceğini belirtten yetkililer, ‘‘Sarıkamış kısa sürede Uludağ, Palandöken ve Kartalkaya'yı sollayacak’’ dediler. Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Cıbıltepe'nin muhteşem bir doğal güzelliği var. Cıbıltepe'nin ‘‘kristal kar’’la kaplı olması ise onu kayakçılar açısından daha cazip hale getiriyor.

Sarıkamış'ta kış turizmini öne çıkarmak için Özel İdare'nin ortaklığında, kısa adı ‘‘Kar-Sar’’ olan Kars-Sarıkamış Kültür ve Ticaret AŞ kuruldu. Kar-Sar Genel Müdürü Cahit Koparır, kayak merkezinde aynı anda 10 bin kişinin kayak yapabileceğini söyledi. Turizmcileri Cıbıltepe'ye çağıran Cahit Koparır, ‘‘Çamlar arasındaki pistlerde kayak yapmanın zevkine doyum olmaz’’ dedi.

Cıbıltepe'nin kış turizmine kazandırılmasıyla Sarıkamış'ın kaderinin de değişeceğini belirten Cahit Koparır, 32 bin nüfuslu ilçede 2 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını bildirdi.

Kayak turizminin önemli merkezlerinden biri olmaya aday Sarıkamış’ta Yemyeşil çam ormanlarıyla en güzel kar buluşuyor. Sarıkamış Sarıçam Kayak Tesisleri'nde, 135 yatak kapasiteli ilk otel hizmete girdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle