Kış turizminde öne çıkıyor

Serhat TEZCAN/ BURSA, (DHA)
03.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Turizm Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Güney Marmara Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, Beyaz Cennet olarak nitelendirilen Uludağ’da daha fazla turist ağırlamak için çalıştıklarını belirterek, “Kentte konaklama imkanı ile kış turizmini tüm kente yayacağız. Uludağ’daki yatak kapasitesinin 2-3 katı turist ağırlamayı planlıyoruz” dedi.

TURSAB Güney Marmara Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, kentin turizm altyapısı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Bursa’nın 2013 yılı için Ortadoğu’nun turizm başkenti seçildiğini hatırlatan Akkuş, bu bölgeden gelen turist sayısında yüzde 150 oranında artarak, 350 bine ulaşmasını beklediklerini söyledi. Yabancıların mülk edinmesi ile ilgili çalışmaların neticelenmesini de beklediklerini ifade eden Akkuş, turistik olarak gelenler ile ticari ilişkiler kuracaklarını da dile getirdi. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ile yapılan ortak çalışmalar ile turizm acentalarının biraraya getirdiklerini hatırlatan Akkuş, “Avrupa’dan gelecek turistlere de sağlık turizmi ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. 400 bin civarında gelen turist sayısını burada da önümüzdeki yıla kadar 1 milyona ulaştırmak istiyoruz” diye konuştu.

KONGRE TURİZMİ ÖNEMLİ

Bursa için sağlık, kongre ve kış turizmine ağırlık verdiklerini ifade eden Akkuş, Beyaz Cennet Uludağ ile ilgili önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Uludağ’ın potansiyelini daha fazla değerlendirmek istediklerini söyleyen Akkuş, “Kışın Uludağ’da oteller dolu olduğundan Bursa’daki otellerden de transfer planladık. Bu şekilde satış ile kente de otelcilere de daha fazla gelir elde edeceğiz. Kentte konaklama imkanı ile kış turizmini tüm kente yayacağız. Uludağ’daki yatak kapasitesinin 2 - 3 katı turist ağırlamayı planlıyoruz. Yeni teleferik projesi ile 20 dakikada konuklarımızı Uludağ’a taşıyabileceğiz. Avrupa’da insanlar, 45kilometre teleferikle kayak merkezine çıkıyor. Burada mesafe teleferik ile 20 dakikada alınabiliyor” dedi.

Sağlıkta sınırlar kalkacak

DÜNYA nüfusunun artması, yaşam kalitesinin yükselmesi, çeşitli ülkelerde sağlık maliyetlerinin yükselmesi sebebiyle, tedavileri daha kaliteli ve ekonomik yapan ülkeler ortaya çıkmış ve sağlık turizmi sektörünün ortaya çıkmasını sağladı. Bursa, tarihi kültürel ve doğal turizm alanları konusunda alternatifleri arasında ayrı bir yere sahipken son yıllarda sağlık alanında ortaya çıkan yatırımlar, Bursa’nın sağlık turizmi konusunda da en önemli merkez olma hedefini ortaya koydu. Kurucu başkan Mustafa Esgin önderliğinde atılan önemli adımlar sonrasında bayrak artık Dr. Metin Yurdakoş’da. Metin Yurdakoş, BUSAT Yönetin Kurulu Başkanı olduktan sonra yaptığı açıklamada henüz bir buçuk yıllık genç bir dernek olan BUSAT’ın, bu kısa sürede sağlık turizminin, tüm sektörlere katma değer oluşturacak ve yeni istihdam imkânları yaratacak önemli bir aktivite olduğu konusunda farkındalık yarattığını söyledi. Yurdakoş, “Üç buçuk saatlik uçuş mesafesindeki 1 milyara yakın insanın, bizdeki sağlık imkânlarına ihtiyaçları olduğunu gözlemledim” dedi.

Kardeş şehir Spandau ziyareti

Kardeş şehir Spandau’nun daveti üzerine İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz ile Meclis üyelerinden oluşan 30 kişilik heyetle 17–21 Mayıs 2013 tarihleri arasında kardeş şehir ilişkilerinin geliştirilmesi için Spandau’ya ziyaret gerçekleştirdi. 1979 yılında Alman İzciler Birliği’nin (BDP), yöneticisi Ulf Hoffmeir Zlotnik ile başlayan kardeş şehir ilişkileri, belirli bir süre kopma noktasına gelmesi ardından 2008 yılında karşılıklı iki öğrenci grubunun ziyareti ile yeniden başlamasın ardından 14–18 Nisan 2012 tarihleri arasında Spandau Belediye Başkanı Helmut Kleebank ve Meclis Üyelerinin ziyareti ile kardeşlik ilişkilerine yeni ivme kazanmıştı. Kardeş Şehir Spandau Belediye Başkanı Helmut Kleebank, Meclis Başkanı Frank Bewig, Eğitim Kültür ve Spor’dan sorumlu belediye başkan yardımcısı Gerhard Hanke, beraberinde dostluk derneği baskanı Christian Hass ve yardımcısı Brünetta Tesch, Dostluk derneği üyeleri ve Spandau Türk Lisesi Vakıf Başkanı İrfan Kumru, Ulf Hoffmeir Zlotnik ve eşi Mazlume Hoffmeir Zlotnik’in rehberliğinde, Kaymakam Nurettin Kakillioğlu, Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz ve Meclis Üyelerini Belediye binasında çiçeklerle karşıladılar. Ayrıca yabancı vatandaş sıralamasında Türklerin ikinci sırada yer aldığını söyledi.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı