GeriEkonomi Kış paketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kış paketi

Kış paketi
refid:27288115 ilişkili resim dosyası

AVRUPA Birliği’nin (AB) Enerjiden Sorumlu Komiseri Günther Oettinger, Berlin’de Rusya ve Ukrayna temsilcileri arasında gerçekleştirilen toplantıda Rusya’nın Ukrayna’ya gaz satması konusunda “geçici” anlaşmaya varıldığını duyurdu.

AVRUPA Birliği (AB), Rusya ve Ukrayna, doğalgaz tedariki için “kış paketi” adı verilen bir çerçevede anlaştıklarını açıkladı. AB Enerjiden Sorumlu Komiseri Günther Oettinger, taraflar arasındaki görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın kış döneminde alacağı doğalgaza ilişkin fiyat tarifesinin konuşulduğunu söyledi. Oettinger, bu hafta tarafların Berlin’de tekrar bir araya geleceklerini belirterek, nihai sonucun belli olacağını bildirdi. Kış paketi üzerinde nihai anlaşma sağlanamazsa, 2009’daki krizin tekrarlanma riski var.

GEÇİCİ ANLAŞMA SAĞLANDI

AB, Rusya ve Ukrayna arasındaki üçlü görüşmeler kapsamında önceki gün bir toplantı yapıldı. Avrupa Komisyonu’nun Berlin temsilciliğindeki toplantıya Oettinger’in yanı sıra Ukrayna Enerji Bakanı Yuri Prodan ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile Ukrayna doğalgaz şirketi Naftogaz ve Rus doğalgaz şirketi Gazprom’un yetkilileri katıldı. Oettinger, Rusya’nın Ukrayna’ya gaz satması konusunda geçici bir anlaşmaya varıldığını açıklarken, anlaşmanın, Rusya’nın Ukrayna’ya mart ayı sonuna kadar gaz sağlamasını öngördüğünü belirtti. Oettinger, Ukrayna’nın Rusya’ya Ekim sonuna kadar 2 milyar dolar, Aralık sonuna kadar da 1.1 milyar dolar ödeme yapacağını, bu sebeple iki ülke arasında anlaşmanın olası olduğunu dile getirdi. Oettinger “Ukrayna ile Rusya arasında geçici anlaşma Rusya’nın 5 milyar metreküp (bcm) gaz sağlamasını öngörüyor. Rusya, gelecek 6 ayda Ukrayna’ya bu gazı verecek” dedi.

NİHAİ KARAR BU HAFTA

Geçici anlaşmaya göre Rusya, Ukrayna’ya toplam 5 milyar metreküp (bcm) gaz verecek. Bu, Ukrayna’nın 2014 sonuna dek Rusya’ya olan 3.1 milyar dolar borç bakiyesini ödeyeceği anlamına geliyor. Ukrayna ayrıca tedarik edilecek doğalgaz için bin metreküp başına ön ödemeli olarak 385 dolar ödeyecek. Kararın Moskova ve Kiev tarafından onaylanması gerekiyor. Anlaşmadaki bir diğer maddeye göre Macaristan, Ukrayna üzerinden aldığı Rus gazını tekrar Ukrayna’ya yönlendirme uygulamasını bu ay sonunda bitirecek. “Ukrayna’nın kış paketine göre 1000 metreküp doğalgaza 385 dolar ödemesi konusunda uzlaşma sağlandı. Bu rakam 6 ay geçerli olacak” diyen Oettinger, iki taraf arasında doğalgaz anlaşmazlığından doğan ve Stockholm’de süren bir dava olduğunu da hatırlatarak gelecek yaz dönemine kadar oradan da bir karar çıkmasının beklendiğini belirtti. Rusya Enerji Bakanı Novak ise gazın Avrupa’ya güvenli nakli ve ödenmeyen açık faturalar konusunu görüştüklerini belirterek, bundan sonra ön ödeme sistemine geçileceğini ifade etti. Ukrayna’ya en az 5 en çok 12 milyar metreküp doğalgaz verileceğini kaydeden Novak, “Al ya da öde hükmü uyarınca 5 milyar metreküp ancak ön ödeme yapıldığı takdirde tedarik edilecek” dedi.. Ukrayna Enerji Bakanı Yuri Prodan ise Rusya’nın önerisini kabul ettiklerini vurgulayarak, piyasa fiyatlarına uygun bir rakamla gaz satın almak istediklerini dile getirdi. Prodan, altı ay sonrası için tekrar yeni bir fiyat belirlenebileceğini sözlerine ekledi.

Taraflar ne diyor?

Avrupa Enerji Komiseri GÜNTHER ÖTTİNGER:
Ukrayna’nın ödeme yapması gerekiyor. Tartışmalı konu, fiyat. Bu husus halen Stokholm Tahkim Mahkemesinde inceleniyor.
Tarafların, “kış paketi” adı verilen geçici çözüm üzerinde anlaşmaya varmış olması önemli. Ukrayna mevcut borcunu ödeyecek.
2 milyar dolarlık ödemenin gerçekleşmesinin ardından, Ukrayna’ya ön ödemeli yöntemle 5 milyar metreküp doğalgaz tedarik edilecek.

Ukrayna Enerji Bakanı YURİ PRODAN:
Rusya’nın teklifini kabul edip AB ile Ukrayna’nın kış boyunca 385 dolar ödeme yapacağı konusunda anlaştık. Ukrayna yaz döneminde de 325 dolar ödeme teklifinde bulundu ancak Rus tarafı bunu olumlu bulmadı.
385 dolarlık geçici fiyatın herhangi bir indirimin söz konusu olmadığı fiyat olması gerekiyor.
Ukrayna 268 doların Rus doğalgazı için adil bir fiyat olduğu konusunda halen ısrarcı.

Rusya Enerji Bakanı
ALEKSANDR NOVAK
Müzakerelerdeki temel hususlar Avrupa’ya yönelik doğalgaz tedariki güvenliğinin sağlanması, Ukrayna’nın mevcut borç bakiyesini ödemesi ve Ukraynalı tüketicilere yönelik doğalgaz tedarikinin sağlanmasıydı.
Paket altı ay boyunca geçerli olacak ve mevcut sorunların çözümü için altyapı oluşturacak. 2009 tarihli mevcut sözleşmeye uyulacak. Söz konusu süre için 100 dolarlık bir indirim söz konusu olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle