GeriEkonomi Kırsal kalkınma için AB’den yılda 1.7 milyar Euro alırız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırsal kalkınma için AB’den yılda 1.7 milyar Euro alırız

Kırsal kalkınma için AB’den yılda 1.7 milyar Euro alırız

TARIM ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, beklenenin aksine, Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerde, tarımı son başlıklar arasına bırakmaya gerek olmadığını belirterek, ‘İlk birkaç yılda başlayabiliriz. Girelim oturalım, o süreçte kendimizi zorlayalım, teşvik edici de olur’ dedi. AB müzakerelerinde tarımla ilgili gelişmeleri Hürriyet’e değerlendiren Eker, müzakere takviminde tarımı geriye atmanın pratik faydasına inanmadığını söyledi.

1.7 MİLYAR EUROLUK YARDIM:

AB’den 2007 yılından itibaren kırsal kalkınma için 1.7 milyar euro mali yardım geleceğini belirten Eker, bu fondan yararlanmak için 2006 ortasına kadar ödeme ajansı ve kırsal kalkınma birimi kurulması önşartı bulunduğunu bildirdi. Bu kuruluşlara ilişkin yasa taslaklarının Başbakanlık’a gönderildiğini kaydeden Erek, ‘Tasarıları Meclis’te çabuk ele alırız. 2006’nın ortasından önce de yasalaştırırız’ dedi. Ödeme ajansının akredite olması gerektiğini de ifade eden Eker, 1.7 milyar Euro’luk mali yardımın proje bazında dağıtılacağını ve yardımın kooperatifler ve ürünü pazara taşıma araçları oluşturma gibi çalışmalarla kullanılacağını anlattı.

STRATEJİK ÜRÜN BELİRLENECEK:

AB müzakere sürecinde tarımda istisnalar isteneceğini söyleyen Eker, bu kapsamda ülke için stratejik ürünlerin belirleneceğini anlattı. Yapısal sorunların çözümünde Türkiye’nin zorlanacağını, diğer konularda ise kısa süreli dalgalanmalar olacağını vurgulayan Eker, ‘Birtakım alışkanlıklarımızı değiştirmemiz, gözden geçirmemiz gerekiyor’ dedi.

BEN DEĞİL TOPLUM HAZIRLANSIN:

Kapıdan süt alma alışkanlığını örnek gösteren Eker, ‘Benim hazır olmam değil, toplumun hazır olması lazım. Yani apartmanda bile hálá kapıdaki sütçüden süt alıyorsanız sorun devam ediyor demektir’ değerlendirmesini yaptı. Bu süreçte, yapılacak olan gıda denetimine tepki göstermekten de vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Eker, AB’ye uyumun sosyokültürel ve sosyoekonomik temelleri de bulunduğunu anlattı. Eker, şöyle konuştu: ‘Örnek olsun diye söylüyorum. Ülkemizde denetçi kapıdan içeri girdiğinde yüzler hemen asılıyor. Oysa buna alışılması lazım. O da işini yapıyor, sen de.’

MÜZAKERE ÜST KURULU:

AB müzakereleri için Tarım Bakanlığı’na 48 yeni uzman yardımcısı aldıklarını, sayının toplamda 76’ya çıktığını ifade eden Eker, bir yürütme kurulu oluşturulduğunu, bundan sonraki süreçte de müzakere üst kurulu ve kamuyu bilgilendirme birimi oluşturulacağını açıkladı. Bakanlık içinde öntarama çalışması yaptıklarını belirten Eker, Ulusal Program’da yeralan 13 yasanın 3’ünün yasalaştığı, 8’inin yasalaşma sürecinin çeşitli aşamalarda sürdüğü bilgisini verdi.

AB kokoreçe karşı çıkmaz İskoç’un da Haggis’i var

AB standartlarında ülke özelinde beslenme alışkanlıklarına da dikkat edilmesi gerektiğini, her ülkenin beslenme kültürünün farklı olduğunu belirten Tarım Bakanı Mehdi Eker, Türkiye kültürüne paralel hijyen kuralları geliştireceklerini bildirdi. Kokoreç tartışmalarının anımsatılması üzerine Eker, ‘AB kokoreçe neden karşı çıksın? İskoçların geleneksel yemeği Haggis, her çeşit sakatat barındırıyor. Bağırsak içinde yapılıyor. En bilinen, hatta tek yemekleri de bu. Ama önemli olan hijyen koyullarına uygun olması, sağlıklı sunulması’ dedi.

Tarımın tanıtım bölümü bile 11 gün sürecek

AB’nin Türkiye ile 35 değişik başlık altında yürüteceği müzakerelerle ilgili tarama sürecinin yıl sonuna kadar olan bölümünün takvimi netleşti. Önce her fasıl için AB tarafından taramanın ne şekilde olacağına dair ‘tanıtıcı tarama’ gerçekleşecek. Ardından da mevzuatların karşılaştırılacağı ‘ayrıntılı tarama’ yapılacak. Türkiye’nin en fazla zorlanacağı bölüm olarak görülen tarım faslında sadece 11 tanıtıcı tarama 11 günde gerçekleşecek. Yıl sonuna kadar tarama takvimi:

20 Ekim: Bilim ve Araştırma faslında 25 tanıtıcı tarama.

26 Ekim: Eğitim Kültür faslında 26 tanıtıcı tarama.

7 Kasım: Kamu alımları faslında 5 tanıtıcı tarama.

8-9 Kasım: Rekabet politikası faslında 8 tanıtıcı tarama.

14 Kasım: Bilim ve Araştırma faslında 25 ayrıntılı tarama.

16 Kasım: Eğitim ve Kültür’de 26 ayrıntılı tarama.

21-22 Kasım: Yerleşme hakkı ve hizmetlerin serbest dolaşımı faslında 3 tanıtıcı tarama.

25 Kasım: Sermayenin serbest dolaşımı faslında 4 tanıtıcı tarama.

28 Kasım: Kamu alımları faslında 5 ayrıntılı tarama.

1-2 Aralık: Rekabet politikaları faslında 8 ayrıntılı tarama.

5-16 Aralık: Tarım faslında 11 tanıtıcı tarama.

19-20 Aralık: Yerleşme hakkı ve hizmetlerin serbest dolaşımı faslında 3 ayrıntılı tarama.

19 Aralık: Bilim ve Araştırma ile Eğitim ve Kültür’de tarama sonu raporunun üye ülkelere gitmesi.

22 Aralık: Sermayenin serbest dolaşımı faslında 4 ayrıntılı tarama.

AB’de ortalama tarım işletmesi 160 dekar

TÜRKİYE’nin tarımdaki en temel sorunlarından maliyet yüksekliğinin işletme ölçeklerinin küçük olmasından kaynaklandığını anlatan Tarım Bakanı Mehdi Eker, ortalama bir tarım işletmesinin Türkiye’de 55-60, AB’de 160 dekar olduğunu kaydetti. Türkiye’deki ortalama 60 dekarın bile tek parça olmadığını ifade eden Eker, arazinin mirasa konu olmaması için hangi yasal değişikliklerin gerektiğinin saptanması talimatını verdiğini bildirdi. İngiltere’de arazinin mirasa konu olmadığını vurgulayan Eker, miras sonucu arazinin büyük parçalar halinde kalacağını, çocuklar içinde pay dağıtımı yapılacağını söyledi. Belirlenecek asgari işletme büyüklüğünün sulu ya da kuru tarım olması ile bölgeye göre değişeceğini belirten Eker, arazi toplulaştırmasına ilişkin kanunu da temmuz ayında çıkardıklarını anımsattı.

Gıda maddesine ‘sağlığa iyi gelir’ yazısının yolu açılıyor

SİNDİRİM düzenleme gibi iddialarla ortaya çıkan fonksiyonel gıdaların üreticilerinin, ürün üzerine sağlığa iyi geldiğine dair yazılar koymak istediklerini belirten Tarım Bakanı Mehdi Eker, bu konuda yeni düzenleme yapacaklarını açıkladı. Şimdiye kadar bu yöndeki talepleri kabul etmediklerini belirten Eker, bir yönetmelik taslağı üzerinde çalıştıklarını, yeni bir açılım sağlanarak iki taraf arasında orta yol bulunacağını bildirdi.

Dünyadan 3 kat daha pahalı et tüketiyoruz

AB ile 1998 Ortaklık Konseyi kararı çerçevesinde yıllardır ertelenen kırmızı et ithalatının başlayacağını bildiren Mehdi Eker, ‘Dünyadan üç kat pahalı et tüketiyoruz. Tüketiciyi de düşünmeliyiz. Gıda güvenliği, sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşmak demek. Bunu sağlamanın ideali kendinizin üretmesidir. Yetmezse dışarıya bakılacak’ dedi. Eker, ‘1980’lerde Türkiye’den Suriye ve Irak’a doğru hayvan kaçakçılığı yapılırdı. Şimdi tersi. Hálá kaçak hayvan yakalıyoruz. Alıcısı var ki yapılıyor’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle