GeriEkonomi Kırmızı bültene 'günah keçili' savunma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırmızı bültene 'günah keçili' savunma

Kırmızı bültene 'günah keçili' savunma
refid:20951906 ilişkili resim dosyası

Turks and Caicos Adalarında, rüşvet vermek iddiasıyla hakkında Kırmızı Bültenle arama kararı çıkarılan Türk turizmci Cem Kınay, İngiltere ile Ada yönetimi arasında çıkan çatışmanın günah keçilerinden biri olduğu açıklamasını yaptı. Kınay, "Bugüne kadar bu konuda açılan ve tamamlanan bütün davalarda olduğu gibi bundan da beraat edeceğim. Siyasi bir davaya karşı yürüttüğüm hukuki mücadelemi ise uluslararası platformların tümünde sürdüreceğim" dedi.

Karayipler’de bulunan Turks ve Caicos Adaları’nda satın aldığı adalarla ve kurduğu dev turizm sirketleriyle tanınan Magiclife’ın eski sahibi işadamı Kınay hakkında İngiltere ve Turks ve Caicos Adaları tarafından kırmızı bülten çıkarıldı.

Adalarda rüşvet skandalının patlamasının ardından başbakan Michael Misick’in birçok işadamından rüşvet aldığı ortaya çıkmış, belgeler bir süre sonra Wikileaks’te yayınlanmıştı.

Turizm cenneti adada rüşvet skandalından sonra başbakan İngiltere tarafından görevden alınırken , gönderilen savcılar aralarında Cem Kınay’ın da bulunduğu yüzlerce işadamı ve yapılan işlemler hakkında soruşturma başlatmıştı.

DEV TURİZM ŞİRKETLERİYLE TANINIYOR / FOTO GALERİ

Geçtiğimiz hafta merkezi Fransa'da bulunan Interpol teşkilatına başvuran İngiltere ve Turks ve Caicos Adaları Cem Kınay hakkında da kırmızı bülten çıkardı.

CEM KINAY'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Turizmci Cem Kınay, hakkında Kırmızı Bülten çıkarılması ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"2005 yılında önce Karayiplerin bir adası olan Turks and Caicos Adalarında yaklaşık 1 milyar dolarlık bir emlak ve turizm yatırımına giriştim. Adanın güzelliğine, ekonomisine, kültürel gelişimine büyük katkı yapacak olan projemizi ada halkı ve yönetimi de büyük bir sevgi ve ilgiyle kucakladı. Ancak Ada yönetiminin ve başbakan Michael Missick’in adanın bağlı olduğu İngiltere yönetimiyle siyasi ihtilafa düşmesi, siyasi istikrarın bozulmasına ve 2009 yılında İngiliz hükümetinin adaya müdahalesine yol açtı. Yolsuzlukla suçlanan Missick görevden alındı ve anayasa askıya alındı.

Bu süreçte Turks and Caicos adalarında yatırım yapan onlarca işadamı da başbakan Missick ile bağlantıları olduğu ve yolsuzluğa karıştıkları iddiası ile suçlandılar. Ancak suçlananlar hep yabancı yatırımcılar oldu. Başbakan Missick’in rüşvetçi olduğunu ispat etmenin yolu, özellikle hedef seçilen yabancı yatırımcıların rüşvet verdiğini kanıtlamaktı. Ben de bu siyasi mücadelenin günah keçilerinden birisi olarak seçildim ve yıllar sürecek bir hukuk mücadelesinin içerisine itildim. Gerçekten “”masum ve haklı olduğum” için, “masum ve haklı olduğumu” kanıtlayacağımdan eminim. Bugüne kadar bu konuda açılan ve tamamlanan bütün davalarda olduğu gibi bundan da beraat edeceğim. Siyasi bir davaya karşı yürüttüğüm hukuki mücadelemi ise uluslararası platformların tümünde sürdüreceğim."

ŞİRKETLERİNE EL KONULMUŞTU

ADADA HAZIRLANAN RAPORLARA İŞADAMLARI RÜŞVET İDDİASIYLA GİRMİŞTİ

Rüşvet iddiaları üzerine İngiltere’den gelen savcıların araştırmaları sonucu bir çok işadamı rapora ‘rüşvetçi’ olarak girdi. İnternette deşifre olan işadamları arasında Türk turizmci Cem Kınay da yer aldı. İddiaya göre Kınay, Başbakan Misick’e 500 bin dolar rüşvet verdi. Türk işadamının, verdiği rüşvet yüzünden gittiği ortaya çıktı.

NEW YORK'TAKİ DAVAYI KAZANMIŞTI

ÇAPKIN BAŞBAKAN MİSİCK TECAVÜZLEDE SUÇLANDI İŞLER KARIŞTI

Cem Kınay’ın hakkında Kırmızı Bültenle arama çıkarılmasının hikayesi ’Turks and Caicos Adaları (TCA) Başbakanı Michael Misick’in bir tecavüz olayına karışmasıyla başladı. Misick, karısı aktris LisaRaye McCoy’un bir arkadaşına tecavüz etmekle suçlandı. Amerikalı kadının şikayeti üzerine FBI soruşturma açtı ama Misick iddiaları reddetti. Suçsuz olduğunu savundu. Ancak hakkında zaten birçok yolsuzluk iddiası varken bir de üstüne bu olay çıkınca, adanın bağlı olduğu İngiltere konuları araştırmaya başladı.

ADAYA KANUN ADAMLARI GÖNDERİLDİ

İ

CEM KINAY RÜŞVETLE SUÇLANIYOR

Turks&Caicos Adaları’nda neler olduğunu tespit etmek üzere İngiltere Dış İşleri tarafından görevlendirilen Sir Robin Auld, raporunda Başbakan Michael Misick ile birlikte kabinedeki 4 yardımcısı hakkında polis soruşturması açılmasını istedi. Auld, 269 sayfalık çalışmasında Başbakan’a rüşvet vermekten, adanın iki yatırımcısı Cem Kınay ve Slovak asıllı Mario Hoffman’ı suçladı. Dr. Cem Kınay, şirketi Turks Ltd. üzerinden Başbakan Michael Misick’e 500 bin dolar ödeme yaptığı iddia ediliyor.Yine iddiaya göre ödeme, Başbakan’ın kardeşi Chal Misick vasıtasıyla politik kampanyaya bağış adı altında gerçekleşti. Raporda Dr. Cem Kınay’ın Misick’e, Ocak 2007’de yaptığı 500 bin dolarlık gizli ödemenin ardından Joe Grant Cay’deki arazinin Kınay’ın liderliğindeki konsorsiyuma piyasa bedelinin altında bir paraya satıldığı öne sürülüyor.

TÜRKİYE’DE HERŞEY DAHİL TATİLİN MİMARI

Avusturya Lisesi mezunu olan ve Tıp okuyan Cem Kınay mesleğini yapmayarak Magic life gibi dev bir turizm frmasını kurmasıyla tanındı. Geçtiğimiz sene Bodrum Türkbükü’nde açtığı The Suu Otel'i ise bir yıl çalıştırdı.Türkiye´de herşey dahil turizmini ilk başlatan turizmcilerden Kınay kurucusu olduğu Vasco Turizm şirketi ise 2008 yılında iflas etti.

ngiltere’nin adada görev yapan valisi Richard Tauwhare tarafından özel bir komisyon kuruldu. Bu komisyon, hükümet üyelerinin karıştığı iddia edilen yolsuzluk olaylarının araştırılması ile görevlendirildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da eski yargıç Sir Robin Auld’u komisyonun çalışmaları için TCA’ya gönderdi. Yaklaşık 8 ay sonra eski yargıç, raporunun ilk bulgularını açıkladı. Adanın yolsuzluk ve rüşvet cenneti olduğunu, işadamlarının hükümet üyelerini istedikleri gibi kullandıklarını söyledi. İngiliz Hükümeti de, taslak rapor uyarınca 16 Mart 2009’da adadaki anayasayı askıya aldı. Kraliçe II. Elizabeth, soruşturma bitinceye kadar Misick Hükümeti ve parlamentonun yetkilerinin dondurulduğunu, yönetimin görevdeki valiye devredildiğini duyurdu. Bir hafta sonra Misick istifa etti. Adanın yatırımcısı işadamları ise ‘raporun son hali açıklandığında isimlerinin yer almaması için’ soluğu mahkemede aldı.2 aylık incelemenin ardından vali, Sir Robin’in raporunu onayladı. Deşifre edilen isimler arasında Türk turizmci Cem Kınay’ın adı da yer aldı. Buna göre Kınay, Başbakanı Misick’e 500 bin dolar rüşvet vermekle suçlandı.

WIKILEAKS'E BİLE GİRDİ

Turks ve Caicos’ta olayı inceleyen ve yazan gazeteciler ile wikileaks.org adlı internet sitesi, orijinal raporun kopyasını aldı.Adada iş yapan ve skandala karışan tüm işadamlarının ismi yayınlandı.

8 BÜYÜK 20 KÜÇÜK ADADAN OLUŞAN TURİZM CENNETİ

Turks& Caicos Adaları, Karayipler’de 8 büyük, 20 ufak adadan oluşan 30 bin nüfuslu bir ülke. İngiltere’ye bağlı. En önemli geçim kaynağı offshore bankacılığı ve turizm. Ülkenin ismindeki "Turks" lafının nereden geldiği üzerine çeşitli rivayetler var. Kabul gören tez ise adadaki, üst kısmı fesi andıran kaktüslerin Türklere benzetilmesi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle