GeriEkonomi Kırklarelili besiciler için önemli uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırklarelili besiciler için önemli uyarı

Kırklareli Tarım Müdürü Hasan Çebi, Bulgaristan'ın Burgaz bölgesinde şap hastalığının tespit edilmesiyle, buraya sınır olan köylerde besicilerin hayvanlarını dışarıya salmamaları konusunda uyarıldığını söyledi.

Çebi, Bulgaristan'ın Burgaz bölgesinde şap hastalığının tespit edilmesiyle Trakya bölgesindeki canlı hayvan pazarlarına 21 gün süreyle hayvan giriş çıkışlarının yasaklandığını ve Kırklareli'nin Burgaz kentine sınır olan köylerin risk altında olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin Bulgaristan sınırına iki kilometre mesafedeki Burgaz bölgesinde avcılar tarafından vurulan 3 domuzda şap hastalığı tespit edildiğini ve olası bir şap hastalığı riskine karşı sınır köylerinde önlemler alındığını ifade eden Çebi, şöyle dedi:

“Sınır köylerindeki besicilerimizden hayvanlarını dışarıya salmalarını istedik. Vatandaşları şap konusunda uyardık. Vatandaşın, ahırlarına kimseyi sokmamalarını söylüyoruz. Tedbir tedbirdir. En güzel tedbir hayvanları dışarıya salmamaktır. Yaban hayatından şap hastalığı kolay bulaşacağı için herkes tedbirli olmalı. Özellikle sınır köylerimizdeki besicileri bilgilendiriyoruz.”

Bu arada Çebi, şap hastalığının görüldüğü Burgaz kentine giderek, incelemelerde bulunacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle