GeriEkonomi Kırık vadeli hesapta sınır bir yıla çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırık vadeli hesapta sınır bir yıla çıktı

Nakite sıkışan bankalar için son dönemlerde can simidi gibi olan ‘‘kırık vadeli hesaplar''a Merkez Bankası tarafından sınır getirildi. Artık bir yılı aşan hesaplarda kırık vade uygulanacak. Önceki uygulamada bankalar, 29, 32, 45 günlük yüksek faizli hesaplar açabiliyorlardı.

Bankalar, bir yıldan kısa vadeli mevduatlara değişken faiz oranı uygulayamayacaklar. Türk Lirası olarak açılan mevduat hesapları için de dövize endeksli faiz oranı belirlenemeyecek.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Merkez Bankası'nın 91/1 sayılı tebliğine göre, bankalar, resmi mevduat hariç, mevduata ve kredilere uygulayacakları sabit veya değişken azami faiz oranlarını serbestçe belirleyecek.

Değişken faiz oranı, bir yıldan uzun vadeli mevduatlar için uygulanabilecek. Değişken faizli hesaba, bankacılık sektöründe ‘‘kırık vadeli hesap'' adı veriliyor. Kırık vadeli hesapta en düşük vade 29 gün olarak uygulanıyordu. Bu hesap türünde, vade süreleri 29 gün, 32 gün, 45 gün, 59 gün gibi aralıklar halinde belirleniyordu.Bankalar kırık vade uygulamasıyla daha yüksek faiz verip, mevduatı kendilerine çekmeye çalışıyorlardı. Bu uygulama, tezgah altı faizi legal hale getiriyordu. Bu uygulamayı daha çok kamu bankaları ile nakit sıkıntısı çeken bazı orta büyüklükteki bankalar yapıyordu.

MEVCUTLAR DEVAM

Devlet İstatistik Enstitüsü'nce açıklanan toptan eşya fiyat endeksi (TEFE) ve tüketici fiyat endeksine (TÜFE) bankalarca belirlenecek fark faizin (spread) eklenmesi suretiyle bulunacak değişken faiz oranı hariç, değişken faiz hesaplama yöntemi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın uygun görüşü alınmak suretiyle bankalarca belirlenecek. Bu yöntem, müşteriye verilecek hesap cüzdanında veya müşteri ile yapılacak sözleşmede açıkça belirtilecek. Bankalar azami mevduat faiz oranlarını ilan tarihinden önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na bildirmek suretiyle değiştirebilecekler. Dünden itibaren yürürlüğe giren tebliğde yer alan geçici maddeye göre, bu tebliğin yayımı tarihinden önce değişken faizli mevduat uygulamasına ilişkin esaslara göre açılmış mevduat hesapları, vadeleri sonuna kadar ilgili tebliğ hükümlerine tabi olacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle