GeriEkonomi Kirazda tek rakip ABD
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kirazda tek rakip ABD

Kirazda tek rakip ABD
refid:23466291 ilişkili resim dosyası

Dünyada kiraz üretiminde lider olan Türkiye, ABD ile ihracatta birincilik için yarışıyor.

İhracat sıralamasında şu anda Türkiye’nin ikinci sırada olduğunu ifade eden Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı, bu yıl, geçen senenin ihracat miktarına ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Çalı, “Geçen yıl kiraz ihracatı rekor kırmıştı. Miktar olarak 57 bin ton, değer olarak da 160 milyon dolara yaklaşmıştı. Kiraz üretimi dünyada 2 milyon 250 bin ton, Türkiye’de yaklaşık 450 bin ton. Türkiye, dünyada kiraz üretiminde birinci. İhracatta ABD ile yarışıyor. İkinci ama fark çok az” dedi.

ORTALAMA 2.80 DOLAR

Türkiye’nin geçen yıl ortalama ihraç kiraz bedelinin kilogram başına 2.80 dolar olduğunu dile getiren Çalı, “Burada güzel bir ayrıntı var. UYMSİB üzerinden çıkan kirazın miktarı yaklaşık 5 bin ton. Bunun parasal değeri, karşılığı da 23 milyon dolar. Yani ortalama kilogram başına 4.60 dolar çıkıyor. UYMSİB üzerinden yapılan ihracatta katma değer daha fazla olmuş” diye konuştu.

ABD tarife dışı engel uyguluyor

ABD’ye, Bursa siyah inciri için ihracat izni çalışmalarının devam ettiğine değinen Çalı, 2007 yılında başlatılan girişimlerden sonuç alınamadığına dikkati çekti. Çalı, ABD’nin ilgili kuruluşlarının, izin vermediğini anlatarak, şunları söyledi: “ABD ipe un seriyor. Gerekçe şu; ‘Türkiye’de Bursa siyah incirinde, Akdeniz meyvesi sineği zararlısı olabilir endişesi. ABD’li uzmanlara Akdeniz meyve sineğinin olmadığını gösterdik. Kanaatimiz; ABD’nin tarife dışı engel koyduğu yönünde.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle