GeriEkonomi Kiraz ihracatçıyı sevindiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kiraz ihracatçıyı sevindiriyor

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AYMSİB) Başkanı Mustafa Satıcı, bu yıl 150 milyon dolarlık kiraz ihracatı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

AYMSİB Başkanı Satıcı AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl kiraz verim ve kalitesinin çok iyi olacağını belirterek, üretici ve ihracatçının yüzünün güleceğini söyledi. Geçen yıl Türkiye'den 34 ülkeye toplam 50 bin 784 ton kiraz ihracatından 132 milyon 784 TL döviz girdisi sağlandığını belirten Satıcı, şöyle konuştu:
“Geçen yıl küresel krize rağmen kiraz ihracatı olumlu bir seyir izlemişti. Bu yıl kiraz üretimi ve kalitesi çok iyi olacak. Üretici ve ihracatçının yüzü gülecek. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yüzden fazla kiraz çeşidi yetişiyor. Üreticilerimiz pazarın talebi doğrultusunda kiraz yetiştirsin. Bu yıl 70 bin ton kiraz ihracatı ve 150 milyon dolarlık döviz girdisi hedefledik. bu yıl yaş meyve sebze ihracatında yeni pazar arayışları da sürüyor.”

Geçen yıl kiraz ihracatı yapılan ülkelerin başında ilk sırayı 14 bin 707 ton ve 45 milyon 699 dolarla Almanya alırken, bu ülkeyi 12 bin 382 ton ve 17 milyon 424 dolarla Rusya izledi. İngiltere, Bulgaristan, Belçika ve İsveç de Türkiye'den kiraz alımı gerçekleştirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle