Kira vergisinde adaletsizlik var

Hürriyet Haber
27.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ahmet Elbeyli (İstanbul): 11 milyar 737 milyon lirayı geçmeyen faiz gelirleri için beyanname verilmeyeceğini belirtmiştiniz. Bu miktarı geçmeyen faiz geliri ile yanında 240 milyon aşan konut kira geliri de elde ediliyorsa, yalnız gayrimenkul kira geliri mi beyan edilecektir yoksa 11 milyarı aşmasa da kira geliri ile birleştirilip mi beyanname verilecektir?

Faiz gelirleriniz beyan sınırı altında kaldığı için, sadece konut kira gelirini ocak ayı sonuna kadar beyan edeceksiniz.

İŞYERİ KİRASI

Uğur İlker (İstanbul): 240 milyonu geçen konut kira gelirim ve 2 milyar 500 milyonu aşan vergisi kesilmiş işyeri kira gelirim var. Ayrıca 100 milyon lira mevduat faizi ile 300 milyon lira repo geliri elde ettim. Faiz gelirlerim nedeniyle beyannamemi mart ayında onları da ekleyerek mi beyan edeceğim. Yoksa sadece kira gelirlerimi mi ocak ayında beyan edeceğim?

Faiz gelirleriniz beyan sınırı altında kaldığı için sadece konut kira ve işyeri kira gelirlerinizi ocak ayı sonuna kadar beyan edeceksiniz. Hesapladığınız vergiden işyeri kira ödemeleri sırasında kesilen vergileri düşeceksiniz.

Eğer faiz gelirleriniz Türkiye'deki bankalardan değil de off-shore bankalardan elde edilmiş olsa idi, faiz miktarı 100 milyon lira bile olsa, kira gelirleriniz ile birlikte mart ayında beyan edilecekti.

OCAK ERKEN

Gündüz Çelebi (istanbul): Çalışmıyorum. Konut kira gelirim ve faiz gelirim var. Faiz gelirimi ancak ocak ayı sonunda tespit edeceğim. Faiz gelirim arındırıldıktan sonra 2 milyar 500 milyonu aşmazsa vergi dairesi kira beyannamesini mart ayında kabul edecek mi? Yoksa enflasyondan arındırma işlemi yıllık beyannamede mi yapılacak?

Faiz gelirinizin miktarını ocak ayı sonuna kadar öğrenmek zorundasınız. Eğer beyan sınırını aşmıyor ise sadece kira gelirinizi ocak ayı sonuna kadar beyan edeceksiniz. Mart ayında beyan edecek olursanız, yanında istisna sınırını aşan faiz geliri olmayacağı için cezalı duruma düşerseniz. Eğer faiz gelirleriniz toplamı beyan sınırını aşıyor ise mart ayında kira gelirleriniz ile birlikte beyan imkanı doğar.

Kira gelirlerinin ocak ayında beyan edilme mecburiyeti kanaatimizce doğru olmamıştır. Bir kere vatandaş açısından adil değildir. Milyarlarca lira başka gelir elde edenler mart ayında beyan edecek ve taksitleri de ikişer ay sonra ödeyecektir. Kira geliri elde edenler iki ay önce beyanname verecekler, taksitleri de ikişer ay önce ödeyeceklerdir. Maliye açısından da doğru olmamıştır. Ocak ayında beyanname vermeyi yetiştiremeyenler, mart ayında verip de cezalı duruma düşmektense beyan vermeme yolunu tercih edebilirler. Bu da vergi tahsilatını olumsuz yönde etkiler.Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı