GeriEkonomi KİPTAŞ, Metris’i istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KİPTAŞ, Metris’i istiyor

KİPTAŞ, Metris’i istiyor
refid:17081446 ilişkili resim dosyası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu KİPTAŞ, Metris Cezaevi’ni büyük bir konut kompleksine dönüştürmeye hazırlanıyor. Şirket, 1981 yılından bu yana cezaevi olarak kullanılan Metris’in toplam 142 dönüm arazisi için Adalet Bakanlığı’na teklif başvurusu yapacak. KİPTAŞ, Metris arazisine konut, rezidans, AVM ve otelin yer alacağı karma bir kompleks kurmayı planlıyor.

Bir dönem sanatçısından, siyasetçisine birçok ünlü ismi zindanlarında ‘konuk’ eden İstanbul Metris Kapalı Cezaevi, tıpkı Bayrampaşa gibi tarih oluyor. Bayrampaşa kapatıldığından bu yana burada nasıl bir tasarrufta bulunulacağına karar verilemedi. Fakat Metris kapatılmadan, hükümetin burasıyla ilgili tasarrufunun ipuçları ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1979 yılında öldürülen iki arkadaşının cenazesine katıldığı için gözaltına alınıp işkence gördüğünü öne sürmesiyle d gündeme gelen Metris Kapalı Cezaevi, bu kez bambaşka bir proje ile gündem oluşturacak. Geçmişinin ününü kaybetse de halen cezaevi olarak hizmet yürütülen Metris arazisi üzerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu olan İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret AŞ (KİPTAŞ), bir konut projesi oluşturmaya hazırlanıyor.

İçinde rezidansın, otelin bir alışveriş merkezinin ve konutun yer alacağı bir karma kompleks yapma hazırlığında olan KİPTAŞ, yakın zamanda bir dosya ile Adalet Bakanlığı’na resmi başvurusunu yapacak.

KİPTAŞ’ın, yaklaşık 142 dönüm arazi üzerinde yer alan Metris Cezaevi’nin yerine, içerisinde konut, rezidans, AVM ve otelin yer alacağı karma proje planladığı belirtiliyor.

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, arazinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile kendilerine devredilmesi yönünde önümüzdeki günlerde Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunacaklarını doğruladı.

Başbakan biliyor

Başbakan Erdoğan’ın da konu hakkında bilgisinin olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bizim Metris’in karşısında 83 dönümlük bir arazimiz var. Oraya da farklı bir proje planlıyoruz. Metris’in arazisine de farklı bir karma proje planlıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.
Milli Savunma Bakanlığı tarafından 17 Nisan 1981 tarihinde hizmete açılan Metris; sıkıyönetim döneminde Metris Askeri Cezaevi olarak kullanıldıktan sonra 1 Ağustos 1988 tarihinde Adalet Bakanlığı’na devredildi. Bu tarihten itibaren Bakırköy Adliyesine bağlı Metris Kapalı Cezaevi olarak hizmet veriyor.

18 Mart 2007 tarihinde Metris’in 2’Nolu T Tipi Kapalı Bölümü hizmete girdi. Bu bölüme kapatılan Metris H Tipi Kapalı Bölümü’nde bulunan tutuklu ve hükümlüler buraya nakledildi. Metris şu anda 1 ve 2’Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu adı altında faaliyet gösteriyor.

T1 ve T2 olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan Metris Cezaevi, 32 bin metrekare kapalı alandan oluşuyor.

Kimleri konuk etti?
Metris Cezaevi, 1988'de 29 siyasi mahkumun firar olayı dışında konuk ettiği ünlü tutuklularla gündeme geldi. Metris Cezaevi'ni kamuoyunun gündemine getiren ilk olay 25 Mart 1988'de aralarında TKP / ML - TİKKO, THKPC - Devrimci Yol, Devrimci Sol, TDKP ve Partizan Örgütlerine üye 29 siyasi mahkumun firarı oldu. Metris'ten 29 siyasi tutuklunun kaçışı günlerce konuşuldu.
Metris Cezaevi kamuoyunun yakından tanıdığı kişilerle de gündeme geldi. Özellikle Söylemezler Çetesi, Susurluk skandalından sonra ilk kez emniyet müdürleri ve polislerinin de hapsedildiği Metris Cezaevi'nde Atatürk'e hakaret etmekten yargılanan RP eski Milletvekili Hasan Mezarcı da bir süre kalmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle