Kimyacıların 20 milyar dolarını kurtardı, hedefe komşuları koydu

Meltem KARA
09.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa’ya kimyevi madde ihracatı gerçekleştirebilmek için şartlarına uyulması zorunlu olan REACH tüzüğüne, Türk kimya sanayiinin uyum sağlayabilmesi için kurulan Reach Global Services (RGS), Hindistan, Çin ve Mısır’dan sonra komşu ülkeleri de hedefliyor. RGS, Türk firmalarına diğer firmalara göre 4’te biri fiyata hizmet veriyor.

AVRUPA Birliği (AB) ülkelerine 20 milyar dolarlık ihracat yapanTürk kimya sanayiinin, Avrupa Birliği’nin yayınladığı REACH tüzüğüne uyumunu sağlamak ve gerçekleştirilen ihracatın tehlikeye girmemesi için kurulan Reach Global Services (RGS), Türk firmalarının yanı sıra, Hindistan, Çin ve Mısırlı firmalardan da talep almaya başladı. RGS’nin Türkiye’nin komşu ülkeler stratejisine uygun olarak çevre ülkelere de bu hizmeti sağlayabilmeyi amaçladığını söyleyen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz, “Türk ihracatçısını belirli bir düzeye kadar kurtardık. RGS’yi Türki Cumhuriyetler ve çevre ülkeler stratejisine uygun olarak büyütmek istiyoruz. Türkiye’yi AB geçiş noktası olarak tasarladık” dedi.
Devlet destek verdi
Murat Akyüz, RGS olarak 2007 yılı sonunda başladıkları çalışmalarında Türkiye’nin kimyasallarla ilgili olan sektörlerde ihracatını en az zarara uğratacak çözümler üretmeyi amaçladıklarını belirterek şunları söyledi: Bu alanda hizmet veren 10 şirketle görüştük ancak yüksek maliyetler nedeniyle bu hizmeti bir başka şirketten almak yerine kendi şirketimizi kurduk. Firmalarımızı birebir arayarak böyle bir tehdit olduğunu söyledik ve ön kayıt yapılmamışsa ihracatınız mümkün olmayacak uyarısında bulunduk. Biz özel sektör olarak her zaman devletten daha hızlı koştuğumuzu ve devletten daha hızlı iş bitirdiğimizi iddia ederiz ama burada Dış Ticaret Müsteşarlığı birebir çözüm üreterek burada özel şirket kurulmasına destek verdi.”
Merkezi Brüksel’de
RGS’nin merkezinin Brüksel’de olduğu bilgisini veren Akyüz, neden Brüksel’i seçtiklerini şöyle açıkladı: “Tek temsilcilik şirketinin AB ülkelerinde yerleşik olmaları gerekiyor. Şirket Türkiye’de kurulsaydı ihracat için çözüm olmayacaktı. Finlandiya ve İstanbul’da birer şube kurduk. Avrupa Kimyasallar Federayonu’nun (ECHA) merkezi Finlandiya’da olduğu için orada da bir ofis kuruldu. RGS’nin amacı Türk kimya sanayinin AB’ye REACH tüzüğüne uygun olarak ihracat yapılmasını düşük maliyet imkanıyla sağlamak ve en düşük fiyata tüzüğe uygun ihracat gerçekleştirebilmek. Şu anda müşteri sayımız kimya endüstrinin yüzde 80’ini kapsıyor.”
4’te 1’i fiyata hizmet
RGS Genel Müdürü Richard L. Roden Türkiye’nin AB’ye ihraç ettiği kimyasal madde, müstehzar ve eşya tutarının 20 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Roden, birçok tek temsilci firmanın kar amaçlı çalıştığını, RGS’nin ise en düşük fiyatla hizmet verdiğini anlattı. Roden, şöyle devam etti: “200 firmanın bin madde ihracatının maliyeti 2 milyon Euro’yu buluyor. Bizde ise bu 4’te 1’i maliyete denk geliyor. Ancak yabancı firmalara Türk firmalara uygulanan tarife uygulanmıyor. Çevre ülkelerden ne kadar çok müşteri alırdak Türk firmaları daha ucuza mal edecek.”

REACH’e uyum sağlamayan AB’ye ihracat gerçekleştiremeyecek

REACH tüzüğünün Avrupa Birliği tarafından uygulanan en karmaşık tüzük olduğunu ifade eden Richard Roden, tüzük hakkında şu bilgileri verdi: “1 Haziran 2007’de yürürlüğe giren tüzük kimyevi maddelerinin tehlikelerinin değerlendirilmesi için alternatif metodlar sunarak insan sağlığının ve çevresinin üst seviyede korunmasını amaçlıyor. Uygulanması 11 yıllık bir süreci beraberinde getiriyor. REACH tüzüğüne uyum sağlamayanlar ihracat gerçekleştiremeyecekler. İhracatçı firmaların hiç bir seçimi yok, tüzüğe uyum sağlamak zorundalar. Eskiden kimyasallar açısından bilgiler gizliydi, şimdi bu tüzükle her kimyasalın özellikleri dosyalarla teslim edilip bir şeffaflık oluşturuluyor. Ülkeler aynı şartlar altında sınıflandırmalarını yapıyor. REACH, madde, eşya ve karışımların ayrı ayrı sınıflandırılıp kayıt ettirilmesi üzerine kurulu.”

Etiket standardı gelecek

Türkiye’ye ihracat yapılabilmesi için bu standartların uygulanmaya başlanacağını da açıklayan Murat Akyüz, “Özellikle etiketlemedeki standartlar Türkiye’de uygulanmaya başlanacak. İhraç edilen madde üzerindeki farklı dildeki yazı kabul edilmeyecek. Bu dil bilinmediği takdirde sorun çıkabiliyor. Türkiye’nin özel sektörünün içinde bulunması gereken hassasiyeti oluşturduk. Çevre ülkelere de sosyal sorumluluk olarak yaymak      zorundayız” dedi.

700 şirket tek tek arandı, Rusya geride bırakıldı

RGS ile firmalarla ilgili bilgilendirme çalışmalarının istenilen başarıyı getirdiğine işaret eden Murat Akyüz,  “AB’deki komisyon raporu basın ile birlikte yaptığımız bilgilendirme çalışmalarımız ile diğer AB ülkelerinden önde olduğumuzu söylediler. Türkiye’nin farkındalık konusunda bu kadar ileri gitmesine şaşırıyorlar. 700 şirketi tek tek telefonla arayıp, sen böyle bir tehlikeyle karşı karşıyasın, deyip sorduk. İKMİB’in 7 bin üyesi için Reach yardım masası kurduk. 130’dan fazla seminer programı uygulanarak 4500 katılımcıyı bilgilendirdik. 15 binden fazla yayın endüstriye ulaştırıldı. Sonuçta diğer ülkelerle aramızda fark oluştu. Rusya bu yönetmeliğe hazır değildi ama biz hazırdık” diye konuştu.

Tek temsilcilik nedir

AB üyesi olmayan ülkelerin firmaları maddelerinin kayıtlarını kendileri yaptıramıyor.
Bu firmalar karşılıklı anlaşma ile AB ülkelerinde yerleşik gerçek veya tüzel bir kişiyi tek temsilcisi olarak atayabiliyor.
Tek temsilci, önkayıttan sınıflandırmaya kadar tüm sorumluluğu üstüne alıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı