GeriEkonomi Kimya sektörü krizi yendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kimya sektörü krizi yendi

Ekonomik krizden çıkış sinyalleri veren kimya sektörü ihracatı, ekim ayında miktar bazında yüzde 1.94, değer bazında ise yüzde 0.67 oranında artış gösterdi.

İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kısa süre önce yılın son üç aylık döneminde kimya sektörü ihracatında bir iyileşme olmasını beklediklerini ifade etmişti. Krizin yavaş yavaş etkisini azaltmaya başladığı bu süreçte kimya sektörü ihracatında yaşanan bu iyileşme, moral veren bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Global ekonomik krizle birlikte hızlı bir kan kaybı yaşayan kimya sektöründe yılın ikinci yarısı itibariyle olumlu sinyaller görülmeye başlanmıştı. Sektörün ihracatı aylar bazında incelendiğinde, özellikle yakın coğrafyamızda yer alan ülkelere ve Afrika’ya ihracatımızın arttığı görülüyordu. Pazar çeşitlemesine önem verilmesi, kimya sektörünün komşularımıza ihracatını artırmasının en önemli nedenlerinden biri olarak değerlendiriliyor. 
 
Ekim ayı kimya sektörü ihracatı bir önceki ayla kıyaslandığında, miktar olarak yüzde 1.94, değer olarak ise yüzde 0.67 oranında bir artış gerçekleştiği görülüyor. Ekim ayında yapılan ihracattan 1 milyar doların üzerinde gelir elde edildi.

Yılın on aylık dönemi karşılaştırıldığında ise önceki yılın on dönemine göre kimya sektörü ihracatımızda düşüş olduğu görülüyor. On aylık süreçte miktar olarak kimya ihracatımızın düşüşü yüzde 30.78, değer olarak düşüşü ise yüzde 35.03 olarak gerçekleşti.

İKMİB Başkanı Murat Akyüz, sektörün ihracatının artıya geçmesi ve AB üyeliğiyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Geçtiğimiz yıl, her ay 1 milyar doların üzerinde gerçekleşen ihracat rakamlarına tekrar ekim ayı itibariyle kavuşmak, sektöre büyük moral verdi. İhracatımızın AB haricindeki ülkelere de yaygınlaştırılması, Türkiye ekonomisini AB’ye gerçek anlamda bağlayacak. Doğrudan AB ile ticaretin haricinde, Türkiye üzerinden yapılan AB pazarının daha az ulaştığı pazarlara Türkiye üzerinden ulaşılması, gerek ekonomik gerekse politik olarak Türkiye’yi AB’ye daha da yakınlaştıracak. Bu çeşitlilik Türkiye’nin AB sürecini daha da hızlandıracak.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle