GeriEkonomi Kimse içimizi karartmasın, 15 günde 200 daire sattım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kimse içimizi karartmasın, 15 günde 200 daire sattım

Kimse içimizi karartmasın, 15 günde 200 daire sattım
refid:19736116 ilişkili resim dosyası

Avrupa Konutları İcra Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 3 Ocak’ta inşaat ruhsatını aldığı Bahçeşehir’e komşu Ispartakule’deki üçüncü projesi ‘Avrupa Konutları Ispartakule 3’te, 15 günde 200 daire sattı.

Bu başarının yıl boyu diğer projelerde de gerçekleşececeğinden emin olduğunu belirten Çetinsaya, “2B arazileri ve yabancılara konut satışıyla ilgili yasal düzenlemeler ile kentsel dönüşüm bu yıl hayata geçecek. Muhtemelen 3 ay içinde hükümetimiz bu konularda önemli adımlar atacak. 2012 için birileri neden karamsar senaryolar yazıyor anlamıyorum. İçimizi karartanları 3 ay sonra göreceğiz. 2010 ve 2011 için de karamsar konuşmuşlardı sonucu hep birlikte gördük” dedi.
Ispartakule’ye Emlak Konut ile hasılat paylaşımı esasına göre bir tane Avrupa Konutları projesi için geldiklerini ancak daha sonra ikinciyi de yaptıklarını hatırlatan Süleyman Çetinsaya, şöyle konuştu: “Şimdi üçüncüsüne başladık. Bu projede 644 daire 12 ticari ünnite olacak. 1+1’den 4+1’e kadar daireler ve 147 bin liradan 411 binliraya kadar değişen fiyatlarda dairelerimiz var. 40 bin 476 metrekarelik alana inşaat yapıyoruz. Arsanın yüzde 83’ü yeşil alan oluyor. TEM otoyolu üzerinde son proje olduğu için müthiş göl ve deniz manzaramız var. Garanti, İş ve Akbank ile anlaştık. Yüzde 25 peşin kalanı 10 yıla kadar vade yapılabiliyor.”
Yabancılardan teklif başladı
Süleyman Çetinsaya, gayrimenkul edinimi konusunda mütekabiliyet anlaşması olmayan ülkelerin vatandaşlarına konut satışı imkanı getirecek yasal düzenlemeleri çok önemsediklerini söyledi. Çetinsaya, “Bu konuda yasal çalışma başlatıldığını duyan bazı ülkelerin ‘gayrimenkul geliştirme şirketleri’ şimdiden satış organizasyonu tekliflerinde bulunuyorlar. Biz tabii ki yasa çalışmasını sonuçlarını bekleyeceğiz. Ancak bu konuda bir mesaj da vermek isterim; sadece satışın önünü açmak yetmeyebilir. Çünkü konut alacak yabancıların Türkiye’de oturumu konusunda da yasal düzenleme gerekiyor. Herhalde yetkililerimiz bu konuyu da gözden kaçırmazlar” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle