Kimse bizden hırsıza hoşgörü beklemesin

Hürriyet Haber
20.10.2005 - 22:45 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, 2003’te İmar Bankası’nda 6 milyar dolara ulaşan bir kayıtdışı mevduatın toplumun, Hazine’nin ve Fon’un sırtına yüklendiğini belirterek, ‘Bugün bir hileli işlemler zinciriyle oluşan bu maliyeti aşağıya çekmek için hep birlikte çaba gösteriyoruz. 6 milyar dolar sadece mevduat ödemeleri olarak Hazine’nin ve Fon’un sırtına yüklenen bir maliyettir. Bunun ödenmeyen vergileri, stopajları bir o kadarlık tutara ulaşmaktadır’ dedi.

/images/100/0x0/55ead9abf018fbb8f89ab841GASP GİBİ BAKIYORLAR:

Kamu borçlarını tahsil çabalarının zaman zaman kamuoyunda bir gasp gibi algılandığına ve böyle anlatılmak istendiğine şahit olduklarını söyleyen Ahmet Ertürk şunları söyledi: ‘Dünyanın hiçbir hukuksal düzeni, soygunu ve hırsızlığı hoş görmez, onu korumaz. Hiç kimse dünyada yaptığı hırsızlığın hoş görülmesini, üstüne çizgi çizilmesini bekleyemez. Türkiye’de bizim uygulamak durumunda olduğumuz hukuk düzeni kamu alacağını toplumun, herkesin, hepimizin sırtına yüklenmiş olan bu alacağa tahsil etme çabasından ibarettir.’

BORÇLULARIN MENFAATİNE:

El koydukları malvarlıklarının satışından elde ettikleri yüksek değerlerin, borcunu ödemek isteyen batık banka sahiplerinin de menfaatine olduğunu vurgulayan Ertürk, ‘Onları bir kez daha, eğer samimiyseler, bu satışların başarısına destek vermeye çağırıyorum’ diye konuştu. Şirketlerinin yönetimlerini devraldıkları gruplardan hiçbirinin çıkıp, ‘Hayır, bizim Fon’a Hazine’ye borcumuz yoktur’ dediğini görmediğini kaydeden Ertürk, buna karşılık ‘Evet borcumuz var ama bu borcu ödememek için her türlü yola başvurmaya kararlıyız’ yaklaşımıyla karşılaştıklarını anlattı.

İŞBİRLİKÇİ OLURLAR:

Fon’un kamu alacağını tahsil yolunda gösterdiği özverili çabaları yalanlarla, iftiralarla sekteye uğratmaya çalışanların ve kamu alacağını tahsil yolundaki güçlerini azaltmak isteyenlerin, ortadaki soygunun ve hırsızlığın işbirlikçileri olacaklarını da sözlerine ekleyen Ertürk, yönetim ve denetimlerini devraldıkları şirketleri en iyi şekilde yöneterek değerlerini yükseltme ve en yüksek fiyatlara elden çıkarma çabası içinde olduklarını söyledi.

Motorola’yla anlaşıyoruz Telsim’de problem çıkmaz

AHMET
Ertürk, Telsim konusunda, Uzan Ailesi’nin Motorola’ya yönelik anlaşma girişimleri olduğunun hatırlatılması üzerine, ‘O çabalar, bizim hukuki pozisyonumuzu değiştiren çabalar değildir. Onlar hep Türkiye’de geçmişte maalesef netice almış, ama bundan sonra da netice alması umut edilen hukuki atraksiyonlardır. Onlardan bir sonuç çıkmayacaktır. Telsim’de de çimentolardaki gibi başarılı bir satış yapacağımıza inanıyoruz’ diye konuştu. Ertürk, özellikle Telsim’in alacak tahsiline çok ciddi katkıda bulunacağına inandıklarını kaydederken, ‘Bu satışlardaki başarı ve katılımcıların morallerinin düzeldiğini gösteren işaretler, Telsim’de de bizim umutlanmamıza imkan vermektedir’ dedi.

Uzan, Star’a 306 milyon dolar veren babayiğit bulamazdı

TMSF
Satış Komisyonu Başkanı Fethi Çalık, Uzan Ailesi’nin malvarlıklarını kendilerinin satması durumunda bu fiyatlara hiçbir zaman ulaşamayacak olduklarına dikkat çekti. Çalık, ‘Uzanlar bu malları hem bu fiyata satamazlardı, hem de peşin ödeme yapacak alıcı çıkmazdı. Örneğin Star TV’ye 306 milyon dolar verecek bir babayiğidi bulamazlardı’ diye konuştu. Çalık, Uzanlar’dan 8 katrilyon liralık kamu alacağının gecikme faizleriyle birlikte 17 katrilyonu bulduğunu da belirterek, Kasım ayında yapılacak Adabank ve Aralık’ta gerçekleştirilecek Telsim ihaleleriyle birlikte en azından borcun ana parasının karşılanmasını umut ettiklerini söyledi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı