GeriEkonomi Kimlik numarası 1 Kasım'da vergi numarası oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kimlik numarası 1 Kasım'da vergi numarası oluyor

TC kimlik numaraları, 1 Kasım 2006 tarihinden itibaren aynı zamanda vergi numarası olarak da kullanılacak. Geçiş sürecinde sorun yaşanmaması için 1 Kasım 2006 ve 1 Ocak 2007 tarihleri arasında TC kimlik numarasının yanı sıra vergi numarası ile de işlem yapılabilecek.

Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliği'ne göre, 1 Temmuzdan itibaren Vergi Dairelerinde TC kimlik numarasına dönüştürülen vergi numaraları, 1 Kasımda gerçek kişiler tarafından bu şekilde kullanılmaya başlanacak.

TC tabiyetinde bulunan gerçek kişiler, söz konusu tarihten itibaren, belgelerdeki vergi kimlik numarası satırına, 11 haneli TC kimlik numarasını yazacak. İşlemlerde de, vergi numarası yerine TC kimlik numarası ibraz edilecek.

Tebliğ uyarınca, 1 Kasım 2006 tarihine kadar, vergi kimlik numarasına ilişkin eski düzenlemeler geçerli olacak. Bu nedenle, söz konusu tarihe kadar, işlemlerde vergi numarası aranmaya devam edilecek. Temin edilebilmesi durumunda da, isteğe bağlı olarak ve vergi kimlik numarasına ek olarak, TC kimlik numarası da kullanılabilecek.

Bu arada, geçiş sürecinde olası sorunların önlenmesi amacıyla da, 1 Kasım 2006 ile 1 Ocak 2007 tarihleri arasında, vergi numarasına tabi işlemler, vergi numarası ya da TC kimlik numarasından herhangi biriyle yapılabilecek.

1 Ocak 2007 tarihinden itibaren ise, TC tabiyetindeki gerçek kişilerin bütün işlemlerinde sadece TC kimlik numarası kullanılacak.

TÜZEL KİŞİLERİN DURUMU

TC tabiyetinde bulunmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ise, yeni dönemde de vergi dairelerince kendilerine verilen 10 rakamdan oluşan vergi kimlik numarasını kullanmaya devam edecek.

Vergi mükellefiyetini gerektirecek bir faaliyet nedeniyle mükellef olan veya belirlenen işlemlere taraf olan ve işlemleri gerçekleştirecek kişi ve kuruluşlara vergi numarası ibraz etmek zorunda olan tüzel kişiler de, yeni dönemde şimdiki gibi 10 haneli vergi kimlik numaralarını kullanacak.

Ticaret Sicil Memurlukları, yeni kurulacak sermaye şirketlerinin kurucu ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ve genel müdürleri ile limited şirketlerdeki müdürlerden TC tabiyetinde olanlar, vergi kimlik numarası olarak TC kimlik numaralarını, yabancı uyruklular ise vergi numaralarını ilgili belgelere yazacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle