Kilosu 30 eurodan 500 euroya yükseldi

BERLİN
26.05.2017 - 12:32 | Son Güncelleme:

Almanya’da vanilya fiyatları uçtu. Üretimdeki sıkıntılara bir de talep patlaması eklenince, vanilyanın birkaç yıl öncesine kadar 30 euro olan kilosu, 500 euroya kadar yükseldi.

 

GIDA sektöründe olduğu gibi parfüm ve krem sektöründe de kullanılan vanilya piyasada çok az bulunuyor. Vanilya üretiminin merkezi olan Madagaskar’da üretim talebi karşılayamıyor. Talep artışı nedeniyle fiyatlar üzerinde baskı oluştuğu ve bu yüzden de fiyatlardın patladığı belirtildi. Hamburglu vanilya toptancısı Bernd Hachmann, “Birkaç yıl öncesine kadar 30 euroya aldığımız vanilyanın kilosuna şimdi 500 euro ödüyoruz. Yeni altın vanilya oldu” dedi.

DONDURMAYA DA YANSIDI

Vanilya fiyatlarındaki artışların ısınan hava ile birlikte özellikle dondurma fiyatlarının artışına yol açacağı tahmin ediliyor. Almanya’da Birkaç yıl öncesine kadar 30 ile 60 cent arasında satılan bir top dondurma son zamanlarda iki katına çıktı. Bir top dondurmanın fiyatı şimdilerde 60 cent ile 1 euro 20 cent arasında satılıyor. Ancak vanilya fiyatlarının artması nedeniyle bir top dondurmanın fiyatının 1 euro 50 cent hatta 2 euroya kadar yükselmesi bekleniyor.

Etiketler: fiyat artışı
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı