GeriEkonomi Kılıçdaroğlu: AKP ‘sağlık’tan oy aldı, sonra da ücrete geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu: AKP ‘sağlık’tan oy aldı, sonra da ücrete geçti

Kılıçdaroğlu: AKP ‘sağlık’tan oy aldı, sonra da ücrete geçti
refid:16834603 ilişkili resim dosyası

Denizli Ticaret Odası’nda katıldığı toplantının ardından İstanbul’a geçen Kılıçdaroğlu, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşçi ve işveren örgütlerine yeni bir yaklaşım sergilediği yolundaki sorunun ardından Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “İşçi ve işveren karşı kutuplarda olmadığına göre işletmenin yaşaması gerekiyor. Bunu en fazla düşünmesi gereken işveren kadar işçidir de. SSK Genel Müdürüyken, bir gün DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile bir işveren bana geldi. Fabrika batmak üzere. İşçiler üç ay ücretsiz çalışmış. Bana primleri ertele diye geldiler, erteledik. O işletme yaşadı. DİSK gibi söylemi sert olan bir sendika dahi bunu yaptı. İstediğimiz budur.”

Ücret sendikacılığına son

Denizli’de sivil toplum örgütlerinin önderleri ile buluşan Kılıçdaroğlu, o toplantıda ise şunları söyledi: “İşçi ve işveren örgütleri birbirini tamamlayan çalışmalar yapmalı. Ücret sendikacılığının ağır faturası oldu. İşyerinin de yaşaması, rekabet edebilmesine olanak sağlayacak bir anlayış içinde hareket edilmesi gerekir. Bu güvence sağlanırsa örgütlenme özgürlüğü önündeki engeller de kaldırılmış olur.”

Hükümetin sağlık politikasına değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Sağlık politikalarının AKP’ye ciddi oy aldırdığını biz de biliyoruz. Ama bizim sağlık politikalarımız farklı olacak. AKP sağlık hizmetini ücretsiz başlattı sonra ücret koydu. Maliyeti halka yansıtmaya başladı. Eşdeğer ilaç politikasını ben başlattım, sürdürülüyor. Doğru bir politika. Ancak hala aynı filmler çekiliyor, aynı ilaçlar yazılıyor, hasta avına çıkan doktorlar oluyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle