GeriEkonomi Kilci: Yerliye satışın katma değeri yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kilci: Yerliye satışın katma değeri yok

Kilci: Yerliye satışın katma değeri yok

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, özelleştirme kapsamında yerli sermayeye yapılacak satışların, katma değer etkisi yaratmayacağını söyledi. Kilci, özelleştirmelerin ekonomiye net katkı sağlayabilmesinin satışların yabancı sermayeye yapılmasından geçtiğini ileri sürdü.

Metin Kilci, CNN Türk’te katıldığı programda özelleştirme uygulamalarına ilişkin soruları yanıtladı. Özelleştirmenin ekonomiye net bir katkı sağlayabilmesinin en temel yanının özelleştirme yoluyla yabancı sermaye girişinin sağlanabilmesi olduğunu ifade eden Kilci, "Aksi takdirde yerli sermayeye yapılacak özelleştirme yerli yatırımların bir çeşit ikamesi niteliğinde olacağı için çok fazla katma değer etkisi olmayacaktır diye düşünüyorum" dedi. Kilci, bu nedenle yabancı sermayenin özelleştirmelere yönlendirilebilmesinin hem yabancı sermaye yoluyla yeni yatırımların ve yeni teknolojilerin Türkiye’ye gelmesinde hem de ekonominin ihtiyaç duyduğu mali kaynakların ekonomiye kazandırılmasında önemli rol oynayacağını söyledi.

2006 YILI ÖZELLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Metin Kilci, Hazine’nin önderliğinde özelleştirilmesine ilişkin strateji belirleme çalışmaları devam eden Halk Bankası’nın zaman planı ve nasıl özelleştirileceği konusunda henüz bir netlik bulunmadığını kaydetti.
Kilci, Başak Sigorta’nın özelleştirilmesine ilişkin teklifleri aldıklarını ve değerlendirdiklerini, gelecek hafta içinde de ihalesinin tamamlanacağını söyledi.

ELEKTRİK DAĞITIM ÖZELLEŞTİRMELERİ

ÖİB Başkanı Kilci, elektrik dağıtım özelleştirmeleri konusunda çok önemli aşamalar katettiklerin ve altyapı çalışmalarını tamamladıklarını belirtirken, TBMM gündeminde bulunan ve özelleştirmeden sonra piyasayı düzenleyici bir takım kuralların yer aldığı yasa tasarısının kabulünden hemen sonra özelleştirme çalışmalarının başlayabileceğini söyledi.

ÖZELLEŞTİRME GELİRLERİ KAMUYA

Kilci, özelleştirme gelirlerinin kamunun borçluluğunun azaltılmasında kullanıldığını anımsatarak, "Özelleştirmeden elde ettiğimiz her bir kuruşu kamunun borçlarının azaltılmasında kullanmaya çalışıyoruz. Bunu Hazineye transfer ediyoruz. 2005 yılında Telekom özelleştirmesinden elde ettiğimiz gelir dahil 3 milyar dolar civarında Hazine’ye nakit girişi sağladık. 2006 yılında bu rakamın çok daha yukarılarda olacağını düşünüyoruz. Bunun kamu finansmanı konusunda çok önemli etkisi olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

TÜPRAŞ SATIŞI

Kilci, TÜPRAŞ’ın yüzde 14.76 hissesinin geçen yıl İMKB Toptan Satışlar Pazarı’nda satılmasından sonra ortaya çıkan ve yargıya intikal eden işlemin kendisiyle ilgili olmadığını, işleme esas oluşturan ÖYK kararının kamuoyuna bildirilip bildirilmemesiyle ilgili bir durum olduğunu anımsattı. Kilci, "Yoksa işlem İMKB ve SPK mevzuatına uygun bir şekilde yapılmış bir işlem. İşlemle ilgili bir iddia da söz konusu değil. Söz konusu olan ÖYK kararıdır. Zaten yargıya intikal eden de bu yanıyla. Bu kadar çok özelleştirme işleminin yapıldığı bir ortamda bazı konuların tartışma konusu haline getirilmesi son derce normal. Şuanda bu konu da yargıya intikal etmiş durumda" dedi.

"VİCDANIM RAHAT"

Kilci, söz konusu işlemle ilgili olarak vicdanının "rahat" olduğunu belirterek, "Her iş yapıldığı şartlara, zamana, ortama göre değerlendirilmesi gerekiyor. Biz bu işlemi gerçekleştirdiğimizde, 2004 yılı Borsa şartlarında gerçekleştirdik. O günün şartlarında son derece başarılı bir işlemdi. Alınmış karar son derece isabetli bir karardı" dedi. Kilci, o günkü işlemin bugünün şartlarında değerlendirildiğinde farklı sonuçlar ortaya çıkabileceğini belirterek, "Bugünün şartları çok farklı da olabilirdi. Kimse istemez ama Borsa tam tersine de gitmiş olabilirdi" diye konuştu.

Kilci, Oyak ve Arcelor’un Erdemir için talep ettiği çağrı muafiyetiyle ilgili olarak, bu sorunun muhatabının ÖİB olmadığını ve bunun SPK tarafından çözümlenmesi gereketiğini belirterek, "Bu konuda benim bir değerlendirme yapmam doğru olmaz" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle