GeriEkonomi Kıdem tazminatı için uzlaşma arayışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıdem tazminatı için uzlaşma arayışı

Kıdem tazminatı için uzlaşma arayışı
refid:28048374 ilişkili resim dosyası

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bir süredir rafta olan kıdem tazminatı tartışmalarını yeniden başlatacak açıklamalarda bulundu. Kıdem tazminatının bu haliyle zulme dönüştüğünü savunan Çelik, “Taraflarla uzlaşabiliriz. Bu işe mesai ayırmak lazım” diye konuştu.

Yakın zaman içinde kıdem tazminatını alamayan işçilerin kendisini ziyaret ettiğini söyleyen Çelik, “‘Kıdem tazminatı bu haliyle devam etsin diyebilirler mi, diyemezler, işçiler bunu diyenin üzerine yürür. Milyonlarca işçi hakkı olanı alamıyor” dedi. Kıdem tazminatında tartışılan değişikliklerin yapılması durumunda14 milyon işçinin tazminatlarının bir kaynakta birikeceğini belirten Çelik, “Ama ‘Kıdem tazminatları sıfırlanacak’ diye yazılıyor. Yine öyle yazılabilir. Gerçekte yok öyle bir şey” dedi.
Türk-İş’in “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir” açıklamasına da değinen Çelik, Hürriyet’e şunları söyledi: “Onlar kıdem tazminatının sıfırlanması veya bu hakkın kaldırılması çerçevesinde bunu söylüyorlar. Bizim böyle bir düşencemiz yok. Bir kez daha söylüyorum, bu konuda tarafların (işçi-işveren) mutakabatı gerekiyor. Bakın şimdi iş güvenliği paketi görüşülüyor. Bu yasalarla beraber çıkarsa, çıkar. Ama tabii önyargılara da dikkat etmek lazım. Mesela deniyor ki, ‘esnek çalışmaya karşıyım.’ İyi de fiiliyatta uzaktan çalışma var mı var.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle