GeriEkonomi KIDEM TAZMİNATI İÇİN ALINMIŞ BİR KARAR YOK
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KIDEM TAZMİNATI İÇİN ALINMIŞ BİR KARAR YOK

KIDEM TAZMİNATI İÇİN ALINMIŞ BİR KARAR YOK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma Bakanlığı'nın uzun süreden beri üzerinde çalıştığı kıdem tazminatı taslağının gündemden kaldırılmasıyla ilgili tartışmalara açıklık getirerek, "Verilmiş böyle bir kararımız yok" dedi. Erdoğan, işçi ve işveren sendikalarının anlaşması durumunda gerekli adımı atabileceklerini de söyledi.

Süleymaniye Camii'de bayram namazını kıldıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, yakın zamanda basına yansıyan kıdem tazminatı hakkını da düzenleyen çalışmanın gündemlerinden kaldırılması konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan bu konuda hükümet olarak bu yönde verilmiş bir kararları bulunmadığını söyleyerek, "Kıdem tazminatı konusunda işçi sendikaları ile işveren sendikaları anlaşırlarsa, o zaman biz gerekli adımı atarız. Ama onlar anlaşamadığı sürece biz bu olayın içerisinde, bu programın içerisinde yer almayız" dedi.

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak kısa zaman önce sosyal paylaşım sitesindeki hesabından, Erdoğan’ın, son Bakanlar Kurulu toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, "Artık kıdem tazminatı konusunu gündeminizden çıkarın" talimatını verdiği bilgisini paylaşmıştı. Kavlak bu bilgiyi de Çelik'ten aldığını ifade etmişti.

Fon hem işçiyi hem de işsizi zayıflatacak

Kavlak, Bakan Çelik’le yaptığı görüşmeyi şöyle paylaşmıştı: "Çalışma Bakanı Faruk Çelik’le yaptığım görüşmede Sayın Bakan, son Bakanlar Kurulu toplantısında Sayın Başbakan’ın kıdem tazminatı konusunun gündemlerinde olmadığını, bu konunun artık kapatılması gerektiğini söylediğini iletti. Direncimiz ve kararlı mücadelemiz sonuç verdi.

"İşçilerimizin başına çorap örmek isteyenlere rağmen kıdem tazminatı gündemden çıktı. Bu kararın tüm işçilerimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Bu sendikal mücadelemiz açısından bir dönüm noktasıdır. Sendikalar artık çok daha güçlü bir biçimde yollarına devam edecektir."

1 yıla 1 maaş kıdem tazminatı sona erecek

Bireysel fon planlanıyor

Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı taslakta kıdem tazminatı ile ilgili bireysel fon hesabının hayata geçirilmesi planlanıyor. Planın diğer kısmını ise kazanılmış haklar kısmı oluşturuyor. Buna göre de kazanılmış haklar konusunda çalışanlara, 'mevcut sistemde devam etme', 'tazminatlarını dondurma' ve 'tazminatlarını fona aktarma talebinde bulunma' gibi üç ayrı seçenek sunulması üzerinde çalışılıyor.

30 günden, 15 güne inecekti

Mevcut sistemde bir çalışan bir yıllık emeği karşılığında 30 günlük maaş karşılığı kıdem tazminatı alıyor. Üzerinde çalışılan taslakta ise bunun her yıl için 15 güne indirilmesi üzerinde duruluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle