GeriEkonomi Kibrit çöpüyle doğan Kav, holding oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kibrit çöpüyle doğan Kav, holding oluyor

Koç'un kibrit ve ambalaj malzemesi üreten şirketi Kav Orman Sanayii, Swedish Match ile ortaklığın ardından yatırım holdinge dönüşüyor. Kav, Koç'un SEK, Pastavilla gibi şirketlerine iştirak etti.

Koç Grubu'nun halka açılan ilk şirketlerinden, Kav Orman Sanayi A.Ş'nin yıllık genel kurulu geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ambalaj malzemesi ve kibrit üretmek üzere kurulan şirket geçen yıl, ambalaj fabrikasını bir yabancı sermaye grubu ile ortak olarak kurdukları Kav Ambalaj A.Ş'ye sermaye olarak koymuş ve bunun karşılığında ortaklara bir hisseye 14 adet bedelsiz hisse senedi vererek, bir yatırım şirketi kimliği kazanmıştı. Elindeki gayrimenkullerin nakde çevrilmesi ile biriken fonların, SEK Süt Endüstrisi, Pastavilla Makarnacılık, Ram/Henkel Azerbaycan ve Kazakistan gibi şirketlerin kuruluşları sırasında sermayelerine iştirak ederek değerlendirilmesi Kav'ı bir endüstri şirketi kimliğinden çıkartarak adeta bir yatırım şirketi, bir holding kimliği verdi.

2.3 trilyon sermayesi olan şirketin bilançosundaki iştirak ve ortaklıklar toplamı 2.7 trilyona ulaşıyor.

18 MİLYON DOLAR

Koç Holding Tüketim Grubu Başkanı Cengiz Solakoğlu'nun, genel kurulda ortaklara verdiği bilgiye göre, kibrit, çakmak ve tütün konularında dünya liderlerinden İsveç'in ünlü Swedish Match AB grubu ile ortak yatırım görüşmelerini de tamamlayan Kav, kibrit fabrikalarını bu grupla ortak olarak kuracakları şirkete sermaye olarak koyacak. Bu gayrimenkul ve kavaklıkların satışından 18 milyon doların üzerinde bir nakit girişi bekleniyor. Bunun bir kısmının yeni şirkete sermaye olarak konulmasıyla elinde, geçen yıllarda olduğu gibi yeni fonlar birikecek. Ve yeni yatırım alanları aranacak. Kav'ın, böylece ambalajdan sonra kibrit üretimi de son bulacak. Kibriti ve dünyaca ünlü ‘‘kriket’’ marka çakmakları yeni şirket üretecek. Kav kibritlerini dünyanın dört bir yanına yeni şirket ihraca devam edecek. Ve bilançosunda artık fabrikalar değil, iştirak ettiği şirketlerin hisse senetlerinden oluşan zengin bir iştirakler portföyü görünecek ve bir yatırım şirketi holding kimliği kazanacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle