GeriEkonomi KIA, Rio ile yeniden doğuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KIA, Rio ile yeniden doğuyor

KUZEY Kore ile savaştan hemen sonra, 1952 yılında bisiklet üretimiyle işe başlayan Güney Koreli KIA, Hyundai ile birleşmesinin ardından, yeniden doğuşunu bir festival havasında kutluyor.

KIA, bu nedenle son olarak geliştirilen otomobile de ‘‘Rio’’ adını verdi. Yıllık 100 bin adet üretim hedefi olan Rio, önümüzdeki sonbaharda, İhlas Motor tarafından Türkiye'ye ithal edilecek.

‘‘Hoşgeldin aktif hayat’’ sloganıyla dünyaya tanıtılan Rio, 1300 ve 1500 cc'lik iki ayrı motor seçeneği sunuyor. 1300 cc'lik Soch motor 75, 1500 cc'lik Doch motor seçeneği ise 96 beygir güç üretiyor. Sedan ve hatchback üretilen Rio otomobillerde, otomatik vites tercih edenler de müşteri portföyüne katılmış. Rio'nun her iki modeli de geniş bagaj kapasitesine sahip. Güney Kore'nin düzgün yolları için iç piyasaya 13 jant lastikle sürülen Rio'nun Türkiye'ye gönderilecek modellerinde, daha yüksek olan 15 jant ve uygun lastik kullanılacak.

SONBAHARDA GELİYOR

Dört kapı neslin yeni görüntüsü Rio'yu, KIA'nın Güney Kore'deki üç fabrikasından biri olan Hwasung'daki fabrikada dünya basını ile birlikte Hürriyet de test etti. İtalyanların da destek verdiği tasarımı, 33 ayda tamamlanan Rio, son derece yumuşak bir otomobil. Yumuşak hidrolik direksiyonu yüksek hızlarda sertleşiyor. Orta sertlikteki amortisörleri, virajlarda avantaj sağlıyor. Yol tutuşu, geniş görüş açısı, yumuşak geçiş yapan vitesler, yeterli iç hacim, sürüş konforunu eksiksiz sağlıyor.

İhlas Motor yetkilileri, önümüzdeki sonbaharda Türkiye'ye getirmeyi planladıkları Rio ile, kalite ve fiyat avantajıyla binek otomobil pazarındaki paylarını arttırmayı hedefliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle