GeriEkonomi KEY’de 2 milyon kişinin ödemeleri için yeni kanun Başbakanlık’a gönderildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KEY’de 2 milyon kişinin ödemeleri için yeni kanun Başbakanlık’a gönderildi

HAZİNE Müsteşarlığı, Konut Edindirme Yardımı’nın (KEY) hak sahiplerine ödeme yapılabilmesi için hazırlanan yeni kanun tasarısı taslağının bugün Başbakanlık’a sevk edildiğini bildirdi.

Hazine’den yapılan yazılı açıklamaya göre, hak sahiplerinin bilgilerinin Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası’na teslimine ilişkin kurumlara tanınan süre uzatılıyor. Sorunların giderilmesine ilişkin süreçler tanımlanarak, olabilecek hak kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor ve kayıtları, deprem, sel, yangın gibi nedenlerle zayi olan hak sahiplerinin ödemelerden yararlanabilmesi için düzenleme getiriliyor. Açıklamada, 11 Kasım 2009 itibariyle, 5 milyon 397 bin 382 hak sahibine toplam 2 milyar 544 milyon 31 bin 930 lira ödeme yapıldığı ve ödemelerin devam ettiği hatırlatıldı.
2 milyon kişi
Tasarı taslağının yasalaşmasından sonra bilgileri kesinleşen hak sahiplerine ilişkin yeni listeler, ilan edilerek ödemelere başlanılacak. KEY’de hak sahiplerine ödeme yapılmasını sağlayacak tasarı taslağı 3 maddeden oluşuyor. Taslakta, Sosyal Güvenlik Kurumu, sandıklar, defterdarlıklar gibi kurumlara, hak sahiplerini bildirmek için 31 Aralık 2010’a kadar süre veriliyor. Ancak, Tasfiye Halinde Emlak Bankası, 3’er aylık dönemler itibariyle listelerde düzeltme ve güncelleme yaparak KEY’lerin ödenmesini sağlayabilecek. Hak sahipleri de, 2010 sonunu beklemeden paralarını alabilecek. Taslak, süresi içinde listeleri Tasfiye Halinde Emlak Bankası’na zamanında gönderilmeyen 1.5-2 milyon kişinin sorununun çözümünü öngörüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle