GeriEkonomi KESK: En düşük maaş 1.050 YTL olsun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KESK: En düşük maaş 1.050 YTL olsun

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, 15 Ağustosta hükümetle başlayacak toplu görüşmelerde, 2007 yılı için en az ücret alan kamu emekçisinin temel ücretinin bin 50 YTL olması gerektiğini söyledi.

Tombul, KESK Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, muhalefet şerhlerine rağmen geçen yıl hükümetle yapılan toplu görüşmelerde imzalanan mutabakat metninin, “tam bir hezimetle sonuçlandığını” söyledi.
Hükümetin geçen yıl yapılan toplu görüşmelerde, bildiğini yaptığını, toplu pazarlık anlayışını hiçe saydığını, sendikaları dikkate almadığını savunan Tombul, bu sürecin sorumluluğunun, hükümet kadar, hükümetle mutabakata varan diğer konfederasyonlarda da olduğunu ifade etti.

Tombul, “2005 yılı toplu görüşmeleri göstermiştir ki, kamu emekçileri açısından başvurabilecek tek etkili yol, toplu sözleşme ve grev hakkını kullanmaktır” dedi. Hükümetle bu yıl yapılacak görüşmelerin, toplu sözleşme görüşmeleri olması gerektiği konusunda ısrarlı olacaklarını anlatan Tombul, hükümetin son 3 yıldır bu konudaki taahhütlerini yerine getirmesini beklediklerini dile getirdi.

2006 KAYIPLARI

Kamu emekçilerinin 2006 yılı kayıplarının enflasyondaki, döviz ve faizdeki gelişmelerle büyüme rakamları dikkate alınarak karşılanmasını isteyen Tombul, bu taleplerini görüşmelerde öncelikli olarak dile getireceklerini kaydetti.
Tombul, 2007 yılı için en az ücret alan kamu emekçisinin temel ücretinin bin 50 YTL olması gerektiğini belirten Tombul, çalışanlar arasındaki ücret farklılıklarının giderilmesini istedi.

Mali ve sosyal haklar için 2007 yılı aile yardımının, çalışmayan eş için 188 YTL, her çocuk için 105 YTL, kira yardımının en az 294 YTL olmasını talep ettiklerini kaydeden Tombul, çalışanlara birer maaş tutarında iki ikramiye, ücretsiz ulaşım, yemek yardımı, sosyal tesislerden ücretsiz yararlanma, en az 50 kamu emekçisinin çalıştığı işyerlerinde ücretsiz kreş, doğum izinlerinin ücretli 24 hafta yapılmasını istediklerini söyledi.

"HÜKÜMET MASAYA SOMUT ÖNERİLERLE GELMELİ"

Kadınlara yönelik ayrımcı çalışma koşullarının kaldırılmasını, haftalık çalışma süresinin 35 saate indirilmesini isteyen Tombul, sözleşmeli personelin kadroya alınmasını, Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın uygulanmamasını, başta siyaset yasağı olmak üzere, kamu çalışanları için öngörülen yasakların kaldırılmasını talep etti.

KESK Başkanı Tombul, çalışanlarla ilgili yasalar yerine uluslararası sözleşmelere uygun, toplu pazarlık ve grev hakkını içeren, özgürlükçü ve ortak örgütlenmeye imkan veren tam bir sendika yapılması gerektiğini de belirtti.
Hükümetin, daha önceki toplu görüşmelere “hazırlıksız” geldiğini, bu yolla görüşmeleri tıkayarak oyalamaya dönüştürdüğünü savunan Tombul, “Hükümete buradan taleplerimizi iletiyoruz. Masaya somut önerilerle gelmelidir. KESK, görüşmelerin zamana yayılmasına, orta oyununa benzeyen oyunu bozmaya kararlıdır. Hükümet, yanıtla gelmezse gerekli eylem ve etkinlikleri yapacağız” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle