GeriEkonomi Kesintisiz gerileme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kesintisiz gerileme

Kesintisiz gerileme
refid:29965467-spot ilişkili resim dosyası

2015 yılına kayıpla başlayan ve her ay çift haneli gerileme yaşayan ihracatçılar moralli girdikleri ağustosu siyasi ortam, artan kurlar ve çatışmaların etkisiyle yüzde 4.9 düşüşle tamamladı. İlk sekiz ayda parite zararı 8.9 milyar dolar olurken, TİM Başkanı Büyükekşi, “Eylül ayından umutluyuz” diye konuştu.

Kesintisiz gerileme

İHRACATTA ağustos ayı da kayıp. Yıla düşüşle başlayan ve özellikle Euro/dolar paritesindeki gerilemeyle her ay çift haneli kayıplar yaşayan ihracat ağustosta yüzde 4.9 azaldı. Ağustosun ilk 17 gününde yüzde 5 artsa da Türkiye’nin siyasi ortamı, çatışmaların sürmesi ve güçlü dolar ihracatçının umutlarını suya düşürdü. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre ağustosta 10 milyar 482 milyon dolar olan ihracat yılın 8 ayında ise yüzde 8.9 geriledi. Geçtiğimiz yıl 104.4 milyar dolar olan 8 aylık ihracat bu yıl 95.1 milyar dolara geriledi. Son 12 aylık ihracatta ise kayıp yüzde 5.7. 8 ayda ihracatçının parite zararı ise 8.9 milyar dolara ulaştı.

PARİTE ETKİSİ

TİM ağustos ayı ihracat verilerini Düzce’de açıkladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi 18 Ağustos’ta yaptığı basın toplantısında “Ağustos ayını artıda kapatabiliriz” demişti ama sonuç öyle olmadı. Büyükekşi, “Ağustos ayının ilk haftasında yüzde 16’lık bir yükseliş vardı. İlk 15 gündeki artış ise yüzde 5 seviyelerindeydi. Ancak ay sonu itibariyle düşüş yüzde 4.9’u buldu. Bunda parite ve AB ülkelerine yapılan ihracatın düşmesinin etkisi var. Ancak eylülden itibaren toparlanma olacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Son günlerde toparlansa da ortalama Euro/dolar paritesinin ilk 8 ayda geçen seneye göre yüzde 18.3 gerilediğini belirten Büyükekşi, “Bu gerilemenin ihracatımıza faturası ise ilk sekiz ayda toplam 8.9 milyar dolar oldu” diye konuştu.

Kesintisiz gerileme

KİLOGRAM ARTIŞI

Ağustosta tarım ve sanayi ihracatının kilogram bazında yüzde 5.8 arttığını söyleyen Büyükekşi, “Toplam ihracat kilogram bazında yüzde 11.7 arttı. İlk 8 ayda ise toplam ihracatımız kilogram bazında yüzde 0.8 arttı. Bu rakamlar, birim fiyatlarındaki düşüş nedeniyle gerileyen ihracatın aslında kilogram bazında artış gösterdiğini ortaya koyuyor” dedi.

Kesintisiz gerileme

Fiyat baskısı var

DAHA değerli dolar, emtia fiyatlarında gerileme ve faizlerde artışın yeni küresel mali koşulların dinamiklerini oluşturduğuna vurgu yapan Büyükekşi, “Emtia fiyatlarında Son 12 ayda brent petrol yüzde 48, bakır yüzde 26, alüminyum yüzde 23, nikel yüzde 46, çinko yüzde 23 geriledi. Emtia fiyatlarında bu düşüşler de, birim ihraç fiyatlarına aşağı yönlü baskı yapıyor” dedi.

Belirsizlik kalktı

TÜRKİYE gündemini de değerlendiren Büyükekşi, 1 Kasım erken seçim kararı ile kısa vadedeki belirsizliklerin ortadan kalktığını belirtti. Seçim sürecinin ekonomi için minimum maliyetle geçirilmesi temennisinde bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle