GeriEkonomi Kerkük-Yumurtalık boru hattından günde 640 bin varil petrol ihrac edilmeye başlandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kerkük-Yumurtalık boru hattından günde 640 bin varil petrol ihrac edilmeye başlandı

Kerkük-Yumurtalık boru hattından günde 640 bin varil petrol ihrac edilmeye başlandı
refid:13092845 ilişkili resim dosyası

Irak, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattından dün petrol sevkiyatına başladığını bildirdi.

Irak Petrol Bakanlığı sözcüsü Asım Cihad, Selahaddin iline bağlı Biji ilçesinde Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının hedef alındığı saldırı sonucu petrol boru hattında meydana gelen hasar giderildikten sonra dün tekrar petrol sevkiyatına başladıklarını söyledi.

Cihad, tahrip edilen petrol boru hattının, bakanlığa bağlı Kuzey Petrolü Şirketi tarafından 5 gün gibi kısa bir sürede onarıldığını ve geçen günlerde duran petrol ihracatındaki eksikliği telafi etmek için dünden itibaren Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattından günde 640 bin varil petrol ihraç etmeye başladıklarını bildirdi. Cihad, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattını kısa bir süre içinde 3 kez hedef alan saldırıların petrol ihracatını aksattığını ve Irak'ın milyarlarca dolar zarara uğrattığını söyledi.

70,9 milyon ton/yıl kapasiteli Kerkük-Yumurtalık (Irak-Türkiye) Petrol Boru Hattının, Irak petrollerinin dünya pazarlarına ulaşmasında önemli bir yeri bulunuyor. Irak, geçtiğimiz Ekim ayında Kerkük üzerinden 874 milyon dolar tutarında 11 milyon 900 bin varil petrol ihraç etmişti. Boru hattına bir ay içinde 2 kez bombalı saldırı düzenlenmesi sebebiyle Kasım ayında petrol ihracatının Ekim ayına oranla düşmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle