GeriEkonomi Kepez'ın borçları Hazine'yi zora soktu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kepez'ın borçları Hazine'yi zora soktu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ÇEAŞ'la birlikte elektrik üretim iletim ve dağıtım imtiyazlarını bu yıl Haziran ayı başında geri aldığı Kepez Elektrik'in, Dünya Bankası'nın yan kuruluşu International Finance Corporation'a (IFC) olan yaklaşık 6.5 milyon dolarlık borcun zamanında ödenmemesi Hazine'yi uluslararası kuruluşlar nezdinde sıkıntıya soktu.

Enerji Bakanlığı'nın, kısa bir süre önce elektrik üretim, iletim, dağıtım ve ticariyle ilgili imtiyazlarını ortadan kaldırdığı ÇEAŞ ve Kepez ile ilgili sorunların ardı arkası kesilmiyor.

Söz konusu şirketlerden Kepez'in, Hazine garantisi olmaksızın kullandığı dış kredi borçlarının nasıl ödeneceği konusu Hazine Müsteşarlığı ve Enerji Bakanlığı arasında yoğun bir yazışma trafiğine neden oldu. Hazine Müsteşarlığı'nca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na yazılan yazıda, ÇEAŞ ve KEPEZ Elektrik ile ilgili olarak 16 Temmuz'da yapılan toplantıda, anılan şirketlerin Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla kullandığı vadesi gelmiş kredilerin ödemelerinin Hazine tarafından yapılmasının kararlaştırıldığı anımsatıldı.

Toplantıda ayrıca, İmar Bankası'nca kullanılmış krediler konusunda ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK) alınacak kararlara ve yürütülecek olan tasfiye işlemlerine göre adım atılmasının benimsendiği vurgulandı.

Hazine Müsteşarlığı'nca gerçekleştirilecek kredi geri ödemelerinin Müsteşarlığa geri dönüşünün nasıl yapılacağı ve diğer finans kuruluşlarından Hazine dışında sağlanan kredilerin geri ödemelerinde hangi yöntemin izleneceğinin ise açıklığa kavuşturulmadığına işaret edildi.

Bu kapsamda KEPEZ Elektrik'in IFC'den sağladığı ve halen geri ödemesi devam eden edi ile ilgili olarak Hazine'nin herhangi bir güvencesinin bulunmadığı, bu nedenle Hazine'nin geri ödeme yükümlülüğünün olmadığı kaydedildi.

KREDİNİN, İMTİYAZA UYGUN OLUP OLMADIĞI TARTIŞMASI

Anılan şirketlerce kullanılan söz konusu kredilerin imtiyaz sözleşmeleri ile diğer ilgili anlaşmalara uygun olup olmadığı ve kredi geri ödemelerinin tüzel kişilikleri devam eden söz konusu şirketlerden tahsil edilip edilemeyeceği konusunun da netleştirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

"TÜRKİYE'NİN KREDİ İTİBARI ZEDELENİR"

Yazıda, kullanılan kredinin vadelerinde ilgili kreditörlere ödenmemesi durumunda Türkiye'nin kredi itibarının  zedelenebileceği uyarısında bulunuldu.

Kepez'in imtiyaz sözleşmesinin fesh edilmesiyle tesislere el konulduğu anımsatılan yazıda KEPEZ Elektrik'in, tesislerinin  yapımı için kullandığı IFC kredisinin 16 Haziran'da vadesinin geldiği, ancak 6 milyon 478 bin 857 dolar tutarındaki ana para ve faiz geri ödemesinin yapılamadığı belirtildi.

BORÇ İÇİN GÖRÜŞME YAPILDI

Vadesi gelen borçların ödenmemesi durumunda IFC'nin yasal yollara başvurabileceği belirtilen yazıda, söz konusu kredinin yeniden yapılandırılması konusunda IFC Başkanı Peter Lutz Woice ile görüşüleceği kaydedildi.

Hazine Müsteşarlığı'nın, Dubai'de gerçekleştirilen IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları'nda yeniden yapılandırma konusunu gündeme getirdikleri belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle