GeriEkonomi Kepenkler erken indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kepenkler erken indi

Kepenkler erken indi
refid:24685567 ilişkili resim dosyası

İÇKİ satışına, saat 22.00’den sonra sınırlama getiren düzenleme, önceki gece saat 00.00’dan itibaren resmen devreye girdi. Başta İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında içki satışı yapan büfeler, önceki geceden itibaren kepenk indirdiği gözlendi.

Büfe sahipleri, “İşler zaten kötü, ceza yersek anahtarı teslim ederiz. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ancak önümüzdeki günler ne getirecek bilmiyoruz” diyerek kepenkleri daha erken saatte indirdi.

ALKOL SATIŞI ETKİLER

Uygulamanın ilk gecesinde, başkentte içki satışının yoğun olduğu Kızılay, Ayrancı, 100. Yıl, Maltepe, Anıttepe, Tunalı Hilmi Caddesi ve Bestekar Sokak gibi bölgelerde esnaf, “risk” almak istemediklerini, bu nedenle de erken saatte kepenk indirdiklerini söyledi. 100. Yıl Mahallesi’nde tekel bayi işleten Nihat Parlak, yeni düzenlemenin işlerini olumsuz etkilediğini belirterek, “Aylık cirom, satacağım iki-üç bira nedeniyle yok olmasını göze alamadım. Bu yüzde ilk gece 00.00’a kadar izin olmasına rağmen, dükkanımı daha erken kapattım” dedi. Hürriyet muhabirine dert yanan tekel bayilerinin genel görüşü ise şöyle: “Dükkanlarımızı ayakta tutan sadece alkol satışıydı. Bunun dışında sattığım sakız, çikolata ve bisküviden para kazanmıyoruz. Bize açık açık ‘kapatın dükkanlarınızı gidin’ deniliyor. Zaten satış kesilince sekteye uğrayan işlerimizin üzerin bir de ceza yersek anahtarı teslim ederiz.”

CEZALAR ÇOK YÜKSEK

İstanbul’da Beşiktaş, kadıköy, Beylikdüzü ve Ataköy gibi semtlerde yapılan incelemede ise büfelerin yasaklara yönelik çalışmaları tamamladığı gözlendi. İstanbul’da içki satışının yoğun oludğu bölgelerde büfelerin erken kepenk indirdiği anlaşıldı. Cezaların yüksek olduğundan yakınan büfe sahipleri, “Bize bu cezalar kesilirse dükkanımızı kapatmak zorunda kalırız” diye konuştu.

24.00’E ÇEKİLSİN

Alkollü içkilerin saat 22.00 ile 06.00 arasında satışının yasaklanmasına tepki gösteren Antalyalı esnaf, yasağın başlangıcının saat 24.00’e çekilmesini istedi. Antalya Bakkal ve Bayiler Odası Başkanı Eyüp Sabri Kıldıran, düzenlemenin kent genelinde alkollü içki satışı yapan esnafı olumsuz etkileyeceğini söyledi. Antalya’nın turist hareketliliğine dikkati çeken Kıldıran, “Turist saat 22.00’den sonra çarşıya çıktığında alkollü içki satın alamayacak” dedi.

Ceza 146 bin lirayı bulabiliyor

ANTALYA Gazete Bayii ve Büfeciler Odası Başkanı Adlıhan Dere de esnafın yasak saati başlangıcının 24.00’e çekilmesini istediğini söyledi. Dere, yaptığı yazılı açıklamada, üyelerine bakkal, market büfe ve bayileri kapsayan düzenleme gereği 22.00 ile 06.00 saatleri arasında alkollü içkinin perakende olarak satılamayacağını, yasağa uymayanlar hakkında da 29 bin 303 lira ile 146 bin 527 lira arasında para cezası kesileceğini hatırlattı. Yasaya göre alkollü içkilerin işletme dışından görülecek şekilde vitrinlerde yer alamayacağını dile getiren Dere, “Alkollü içkiler lokanta, restoran, gece kulübü, bar ve benzeri yerlerde ise saat sınırlaması olmadan satılacak” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle